odhlasovala Rada Odborového zväzu Pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) SR a tento týždeň pripojenie k štrajku prerokovali všetky základné organizácie. Zaujímalo nás, či je masová podpora aj v Prešovskom kraji a oslovili sme krajskú šéfku pre základné a materské školstvo Annu Kizivatovú.
"Nemáme ešte všetky stanoviská základných organizácií z celého kraja. Zatiaľ môžem povedať, že k dnešnému dňu sa v okrese Prešov k štrajku prihlásilo 85 percent škôl a bude ich viac. Potrvá od 6. do 17. hodiny a tí zamestnanci, ktorí sa odmietli pripojiť, si budú čerpať dovolenku, alebo náhradné voľno, prípadne im riaditelia zariadení zadelia pracovné úlohy," informovala A. Kizivatová.
Podľa jej slov však budú zrejme všetky školy zatvorené a kontakt bude možný len so štrajkovým výborom. Na každom objekte bude oznam s dátumom a časom trvania štrajku. Rodičom detí z predškolských zariadení to oznámili v predstihu, aby pre deti zabezpečili opateru inak. Začatie štrajku tiež oznámili písomne svojim zriaďovateľom.
Aj stredné školy a stredné odborné učilištia sa prihlásili k štrajku. Potvrdil nám to predseda OZ PŠaV pre stredné školstvo v oboch krajoch východného Slovenska Pavol Ondek. "Presné údaje budeme mať až v piatok ráno, každú chvíľu sa to mení a musím povedať, že podpora rastie. Už teraz môžem povedať, že 75 až 80 percent zamestnancov škôl sa hlási k štrajku."
Na otázku, či vo všetkých prípadoch ide o plnú podporu, pripustil, že v jednom prípade ide len o 40-percentnú účasť. Zaujímali sme sa preto, ako takú situáciu riešili, keďže štrajk je osobným rozhodnutím každého zamestnanca. "Odporučili sme im, aby nevstupovali do štrajku, ak sa na tej škole bude učiť, ale aby pripnutím žltej stužky prejavili solidaritu ostatným. V každej škole štrajkový výbor posúdi situáciu."
Podobne reagovali aj stredné odborné učilištia na východe. Tam je údajne podpora stopercentná, hoci pracovníci sú organizovaní aj v OZ KOVO. Ako nám po spoločnom stretnutí s riaditeľmi a odborármi povedal člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, ani jedno učilište sa nepostavilo proti štrajku. "Riaditelia hovorili predovšetkým o zlej situácii s financiami na prevádzku škôl. Niektorí už vyčerpali všetky zdroje a obávajú sa, že nebudú môcť otvoriť nový školský rok. Odznel aj strach z možnej likvidácie."
Medzi svoje požiadavky zaradili predovšetkým dofinancovanie školstva tak, aby mapovalo náklady na prevádzku zohľadnené o zvýšené ceny za energie. Ide o chýbajúcu sumu, 1,2 miliardy korún. V neposlednom protestujú proti novelizácii zákona o verejnej službe a avizovanému zrušeniu tarifných tabuliek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš