Popradu, v Matejovciach Michal Pavlík.
Lastovičie hniezda zhadzovali z hornej časti okien domu pracovníci Správy mestských komunikácií (SMK), podniku, ktorý je príspevkovou organizáciou mesta za pomoci žeriavu s plošinou na státie. Hniezda z blata likvidovali za pomoci kladiva a lopatky. Takmer vo všetkých boli iba nedávno vyliahnuté lastovičie mláďatá. Jedno z hniezd im pri likvidácii spadlo z prvého poschodia a štyri malé lastovičky sa "rozpleskli" na zemi. Dve z nich ešte žili, robotníci si ich nevšímali a nechali ich tak. Okolo robotníka, ktorý hniezda likvidoval, sa zlietali kŕdle lastovičiek. Zjavne nechápali, čo sa deje. Navyše, na okná, kde už hniezda neboli, nalepili robotníci pásy ligotavej fólie pre prípad, keby sa lastovičky chceli vrátiť. Zničené hniezda s mláďatami nahádzali do kontajnera na odpad.
Matejovčania idúci okolo boli zjavne pohoršení. "Neviem, či to, čo robia je správne. Veď pokiaľ viem, lastovičky sú chránené vtáky. Za to môže dostať mastnú pokutu," povedal nám jeden pán, ktorý sa likvidácii prizeral. Aj robotníci, ktorí túto činnosť robili sa divili. "Viete, nás sem poslali. Tiež nám to bolo divné, ale dostali sme príkazy," konštatoval jeden z nich, ktorý zjavne nestál o publicitu.
Zaujímavé vysvetlenie svojho činu nám poskytol majiteľ budovy M. Pavlík. Ten je zároveň poslancom popradského Mestského zastupiteľstva. Ako sme sa z jeho úst dozvedeli, lastovičky sa mu pod oknami usídlili iba v tomto roku a narobili mu kopu problémov. "Viete, minulého roku som dal 350-tisíc za opravu a vymaľovanie fasády. Zrazu sa tu objavili, nikto nevie prečo, lastovičky. Možno preto, že dom bol nanovo vymaľovaný a špinia mi na oknách i pod nimi. Mám tu veľa aktivít a peniaze na ďalšiu opravu nemám. Navyše, budova nevyzerá dobre, preto som hniezda dal odstrániť. Lastovičky sú aj v zadnej časti, ale tam mi to nevadí," bránil sa poslanec.
Keď sme mu pripomenuli, že ide o trestný čin, konštatoval, že volal na životné prostredie a pýtal sa, čo má s hniezdami robiť. "Nevedeli mi povedať, čo," uviedol podnikateľ. Ako dodal, keď mu niekto dá na ďalšiu opravu 350-tisíc, hniezda by nechal na pokoji.
Ochranári svorne tvrdia. Podnikateľ jednoznačne a hrubo porušil zákon a naplnil podstatu trestného činu. Previnil sa proti zákonu 543/2003 o ochrane prírody a krajiny. Vyhláška číslo 24/2003 sa hovorí, že lastovička domová, latinsky Hirundo rustica je zákonom chránený vták. Spoločenská hodnota tohto vtáka je päť- tisíc korún za kus. Podľa slov zoologičky Viery Kacerovej zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) nie je možné, aby niekto zhadzoval hniezda lastovičiek v čase keď sa liahnu mláďatá. "Hniezda sa môžu zhadzovať v čase, keď sú vtáky v teplých krajinách, teda na jeseň, alebo v zime, respektíve v čase, keď ešte nekladú vajíčka. Vtedy je však potrebné povolenie odboru životného prostredia príslušného okresného úradu," povedala nám ochrankyňa prírody.
Referent odboru životného prostredia OÚ v Poprade Anton Haratik tvrdí, že v tomto prípade ide o jasné porušenia zákona. "Zákon o ochrane prírody krajiny jasne hovorí, že nikto nesmie porušovať biotopy a obydlia chránených druhov vtákov, a to ani v prípade, že odletí do teplých krajín. Výnimku na odstránenie biotopu môže udeliť iba najvyšší orgán, a to Ministerstvo životného prostredia," tvrdí referent. Podľa jeho slov ak došlo k úhynu mláďat, môže ísť až o trestný čin, za ktorý sú vysoké trestné sadzby alebo pokuty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš