informatívna správa o uzatváraní nájomných zmlúv na dobu určitú, ktorou sa v pondelok zaoberala mestská rada.
Predkladateľka tohto materiálu, vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva Anna Hrustičová, v správe doslova tvrdí: "Byt je možné previesť do vlastníctva len nájomcovi, t. j. fyzickej alebo právnickej osobe, ktorá má uzatvorenú platnú nájomnú zmluvu. Zákon pritom nerozlišuje či ide o nájomnú zmluvu na dobu určitú, alebo neurčitú. Ak si nájomca plní všetky povinnosti v zmysle platnej nájomnej zmluvy a požiada o odkúpenie bytu, nie je dôvod mu tento byt neodpredať. Ak nájomca by mal uzavretú nájomnú zmluvu na dobu určitú a býval by v bytovom dome, kde je odpredaných viacej ako 50 percent bytov, môže sa domáhať svojich práv na odkúpenie bytu cestou súdu. To znamená, že ak by sme poskytovali byty na dobu určitú s uzatvorením nájomnej zmluvy na dobu určitú, nezamedzili by sme prípadným špekuláciám s bytmi."
Pripomíname, že drvivá väčšina bytových domov v Prešove je taká, že si v nich viac ako polovica nájomníkov byty odkúpila do osobného vlastníctva. Správou sa radní zaoberali na základe podnetu poslanca Juraja Hurného (SDKÚ), ktorý kritizoval pridelenie bytu jednej pracovníčke radnice, ktorá ho odkúpila do osobného vlastníctva a následne speňažila. S predloženou správou však spokojný nie je. "Zistil som, že mesto vôbec nemá záujem tento problém riešiť. Podľa mňa je to preto, že tí, ktorí pripravovali tento materiál sú tí, ktorí pripravujú materiály do komisie na prideľovanie bytov, teda nemajú záujem, aby sa na tomto stave niečo menilo."
Uviedol, že bytov je málo, mesto ich ročne pridelí 20 alebo 30 na základe rozhodnutia komisie. Novému nájomníkovi potom vznikne nárok na odkúpenie bytu za 20-, 30-tisíc korún, hoci jeho trhová hodnota môže byť šesťstotisíc. "Je verejným tajomstvom, že sa s týmito bytmi špekuluje." Preto chcel Hurný zamedziť špekuláciám tak, aby ich nájomcovia nemohli odkúpiť, ale "nie je vôľa".
S Hurným nesúhlasí jeho kolega Ján Balún (KDH), ktorý tvrdí, že možnosť zaviazať nájomníka, aby byt neodkúpil, respektíve Spravbyt, aby ho neodpredal by bola "na hrane so zákonom". Myslí si to aj radný Milan Berdis (SDĽ): "Sú to pomerne silné slová. Jedno je vôľa, druhé právna úprava." Podľa jeho slov, právne predpisy stanovujú, že ak má niekto nárok na odkúpenie, ktorý vzniká po dvoch rokoch aj pri zmluve na dobu určitú, "mesto nemá inú možnosť, než byt odpredať". Pripustil, že by nájomník mohol k zmluve priložiť prehlásenie, že byt neodkúpi, "otázkou však je, či takéto prehlásenie spĺňa náležitosti právneho úkonu". Ak sa totiž niekto vzdáva svojich budúcich práv, tak táto časť zmluvy je podľa Berdisovej mienky neplatná.
Poslanca Berdisa sme sa sťaby právnika opýtali aj na tú časť správy, v ktorej sa hovorí o domáhaní sa práva nájomníka na odkúpenie bytu. Nebolo totiž jasné, že mesto, ktoré chce prenajať svoj byt už dopredu (ešte predtým, než ho vôbec prenajme) vie, že prehrá súd. "Ak by dal nájomník takúto žalobu, je pravdepodobné, podľa môjho právneho vedomia, že súd by nariadil mestu, aby uzavrelo kúpno-predajnú zmluvu," odvetil M. Berdis.
Mesto Prešov má v súčasnosti 1 339 bytov. Ak sa nejaký byt uvoľní, prideľuje ho podľa smernice primátora nájomníkovi na dobu určitú či neurčitú. Ak ho pridelí, nájomník si ho môže odkúpiť za zostatkovú cenu (a napríklad speňažiť za komerčnú cenu), a mesto tak o byt príde. Podľa radnice sa teda mesto zbaví každého bytu (až na spomínané výnimky), ktorý prenajme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš