nedokončený závod na ťažbu a výrobu soli z ložiska v Zbudzi. Pripomíname, že dielo malo byť dokončené už v apríli 1998, ale generálny projektant, Naftoprojekt, s. r. o., Poprad sa dostal do konkurzu. Tak, ako v minulosti aj vlani, keď si Solivary mohli po vstupe strategického partnera, ktorým sú Novácke chemické závody, a.s. Nováky a 1. Grantovaná, a. s., Bratislava vydýchnuť, práve Zbudza negatívne ovplyvnila ich prevádzkový hospodársky výsledok. Ten tvoril 11,5 milióna korún.
Vplyv naň mali najmä náklady súvisiace so štúdiou na prípravu a realizáciu projektu Zbudza, predaj nepoužiteľných zásob a majetku. "Doviezli sme celú technológiu, už je uskladnená na dvore areálu v Zbudzi a pripravená na montáž. Keďže už 5 rokov stojí nepoužitá, budeme ju musieť repasovať. Doteraz ju zadržiavali nemecká a švajčiarska spoločnosť, ale už sme z vlastných zdrojov vyplatili faktúry vo výške 800 miliónov korún. V piatok doplatíme DPH, čo bude ďalších 40 miliónov korún," uviedol predseda predstavenstva Matúš Murajda.
Celkový rozpočet na dokončenie diela, teda dostavbu objektov fabriky je 950 miliónov korún a dodávateľom bude tentoraz Novik, s. r. o., Nováky. Náklady by chceli pokryť čiastočne úverom a čiastočne vlastnými zdrojmi, pričom Zbudza by sa stala samostatnou dcérou Solivarov. Pred vedením Solivarov však stojí neľahká úloha získať úver v bankách, čo po minulých skúsenostiach nebude jednoduché. "Chceli by sme, aby pravda vyšla najavo a aby zodpovednosť prevzali ľudia, ktorí doteraz fabrike škodili a boli potrestaní. Pravda zaujíma všetkých a veríme, že orgány činné v trestnom konaní odhalia vinníkov. Veď primárna škoda, ktorá vznikla neefektívnym nakladaním s finančnými prostriedkami je 200 miliónov korún," reagoval generálny riaditeľ Solivarov Michal Farbaky na otázku, či sa vyšetrovanie pohlo dopredu. Podľa jeho slov, polícia skúma množstvo podkladov. Ide vraj o jednu Áviu spisov.
Poznamenávame, že skutočná škoda je takmer 2 miliardy korún, ak vychádzame z predpokladu, že v Zbudzi v okrese Michalovce, mohlo už 5 rokov pracovať a produkovať soľ 100 ľudí, nehovoriac o ďalšej práci v súvislosti s dopravou. Podľa Farbakyho len na stráženie areálu a teraz už aj technológie odchádzajú ročne zo Solivarov 2 milióny korún.
Naviac, prešovský závod už produkuje na doraz a nové ložiská, z ktorých sa očakáva produkcia okolo 50-tisíc ton, potrebuje ako soľ. Na otázku, v akom časovom horizonte sa dá očakávať dokončenie závodu, Farbaky reagoval. "Keby sme začali stavať zajtra, dokončíme areál v priebehu 16-18 mesiacov a to aj s tým, že budeme musieť repasovať technológiu. Pritom ide o vysoko ekologicky spracovaný projekt, v ktorom sa uvažuje aj o tom, že odpad budeme ukladať späť do vrtov, to znamená, už žiadne kalové polia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš