Poľka Joanna Borowicz za necelé dva týždne v rámci tretieho ročníka sochárskeho sympózia "Umelci Tatrám". Včera ich slávnostne predstavili verejnosti.
Podľa slov riaditeľky popradskej Tatranskej galérie (TG) Anny Ondrušekovej témou a ideou aj tohoto ročníka bol vzdať hold našim veľhorám, ktoré spájajú dva národy, slovenský a poľský. "V Tatrách presné hranice neexistujú, tak ako v umení, ktoré oddávna ľudí spájalo a toto podujatie spája všetkých, ktorí rovnako milujú umenie aj naše nádherné Tatry," konštatovala riaditeľka.
Oproti minulým ročníkom vsadila tentoraz TG na mladých, začínajúcich umelcov. J. Gejdoš, rodák zo Štrby, z ktorého rúk vyšla aj pamätná tabuľa Maši Haľamovej osadená na Štrbskom Plese, svoj výtvor nazval "Ľudské križovatky". "Mojou myšlienkou bolo naznačiť myšlienkové pochody ľudí pri vzájomných stretnutiach. Hlavnou pointou však nebolo vytvoriť sochu, ktorá by evokovala jednu myšlienku. Bol by som rád, keby v nej každý návštevník v nej našiel svoj pohľad," okomentoval svoj výtvor autor.
Jeho kolega Ľ. Vavruš potreboval na svoju "Metamorfózu dreva" pripomínajúcu slučku nájsť kmeň aspoň jeden meter hrubý. "Nechcel som, aby to dielo pôsobilo ako obyčajná ohnutá foršňa niekde v kúte záhrady," konštatoval mladý umelec.
Mladá Poľka J. Borowicz mala z trojice asi najťažšiu úlohu. Ako sa nám priznala, nebyť nezištnej a priateľskej pomoci oboch Slovákov, asi by niektoré technické úkony spojené s výrobou sochy nezvládla. "Trocha som mala problémy s motorovou pílou a sekerou," upresnila sochárka. Jediná z trojice si zvolila za objekt postavu ženy. Je to vôbec prvá plastika v areáli, ktorá stvárňuje ľudskú postavu. Mladá Poľka ju nazvala príznačne "Osamelosť". "Pozorovala som, že na toto miesto prichádza veľa samotných žien a to vlastne spôsobilo to, že som sa rozhodla pre túto postavu," vysvetlila sympatická umelkyňa.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš