pohrebisko, Chceme dýchať čistý vzduch a podobne. Pokojná atmosféru v Krompachoch v posledných dňoch totiž narušil dymiaci kovohutský komín. Krompašanom, zdá sa, došla trpezlivosť na konci minulého týždňa.
"Vo štvrtok v noci, keď ľudia spali, mesto zahalil biely štipľavý a zapáchajúci dym. Krompašania ma začali oslovovať so slovami: Robme niečo my, ak nerobia nič kompetentní," vysvetlila organizátorka Mária Gmucová z Občianskeho združenia Iniciatíva pre životné prostredie a zdravý život, ktorá je aj zároveň učiteľkou na Základnej škole na Maurerovej ulici v Krompachoch, prečo v pondelok doobeda žiaci nesedeli v školských laviciach. "Na tomto symbolickom protestnom pochode je málo dospelých, je ráno a väčšina Krompašanov je v práci. Deti sú vnímavé, vedia, čo sa deje v Krompachoch a čo dýchajú. Podľa Ústavy SR aj oni majú právo vyjadriť týmto spôsobom svoj názor," odpovedala nám na otázku či je vhodné, aby práve deti vyšli s transparentmi do ulíc.
Protestný sprievod mal konečnú zastávku pred budovou, kde sídli vedenie akciovej spoločnosti Kovohuty Krompachy. Protestujúcich najmladších Krompašanov prišiel pozdraviť člen predstavenstva Ing. Ján Šimko. Niektoré z detí zrejme nezvládli situáciu, pretože vzduchom preletelo vajíčko a iba o vlások minulo kameru slovenskej verejnoprávnej televízie a J. Šimka, ktorý deťom adresoval tieto slová: "Aj my žijeme v Krompachoch a nechodíme po meste v plynových maskách. Tiež chceme dýchať čistý vzduch. Aj vám sa doma pokazí chladnička či žehlička, nám sa zase pokazila pec. Všetko však v krátkej dobe dáme do poriadku." Ako sa ďalej vyjadril pre naše noviny, štiplavý biely dym, ktorý v posledných dňoch znepokojuje Krompašanov má na svedomí stará technológia v Kovohutách. "Vo štvrtok večer sme mali haváriu. Upchal sa nám odťahový kanál. Už sme prijali potrebné opatrenia. Na šachtovej peci meníme filtračné tkaniny," upresnil a zároveň opätovne poprel klebety, ktoré kolujú mestom, a to, že majoritný rakúsky akcionár taví v Kovohutách odpad, ktorý by mu v Rakúsku prísne normy nedovolili. "Na spracovanie každého kila odpadu máme povolenie od Ministerstva životného prostredia SR. V Kovohutách sa spracúva to, čo všade v Európe," povedal J. Šimko.
Na upresnenie, majoritným akcionárom v Kovohutách je rakúska spoločnosť Montanwerke Brixleg, ktorá je vo svojej vlasti majiteľom ďalšej huty. Finálnym výrobkom je medený drôt a medené anódy, ktoré sa vyrábajú z dovezeného odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš