schválila vláda Slovenskej republiky (SR) napokon v Kežmarku ostane jeden z najdôležitejších úradov. Pôjde o Územný úrad sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti. Ten by mal vzniknúť začiatkom budúceho roka spojením terajšieho oddelenia sociálnych vecí Okresného úradu (OÚ) a Okresného úradu práce (OÚP) v Kežmarku. Naopak, chýbať bude v Starej Ľubovni. Tam vláda počíta iba s pobočkou úradu.
Vedúci predstavitelia okresu i mesta majú radosť. Okrem Územného úradu sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti ostane v Kežmarku aj Pozemkový úrad a Obvodný úrad cestnej dopravy a pozemných komunikácií. "Myslím si, že to bolo kvalifikované rozhodnutie. Pokiaľ ide o mieru nezamestnanosti je v porovnaní so starou Ľubovňou dvakrát vyššia, takisto v oblasti sociálnych vecí vybavujeme viac klientov o čom svedčí počet rozhodnutí odboru sociálnych vecí," vysvetľuje vedúci kancelárie prednostu OÚ v Kežmarku Jozef Harabin. Dodáva, že aj demografický vývoj v okrese naznačuje, že počet klientov týchto inštitúcií nebude v budúcnosti rapídne klesať, preto bolo tento dôležitý úrad ponechať v meste.
Pred schválením návrhu sa hovorilo o tom, že práve Územný úrad sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti by mal mať sídlo v Starej Ľubovni. Napokon sa tak nestalo. Vedúca kancelárie prednostky OÚ v Starej Ľubovni Anna Schneiderová nepovažuje rozhodnutie vlády za príliš šťastné. Podľa je slov kompetentní vôbec nezohľadnili fakt, že v meste bola postavená nová budova OÚP za 50 miliónov korún. "Myslím si, že štátna správa by mala byť bližšie k občanovi. Aspoň takto to aj táto vláda deklarovala. Dúfali sme, že sociálne veci ostanú u nás. Vzhľadom na vzdialenosť medzi Kežmarkom a Popradom by to bolo spravodlivejšie," myslí si vedúca kancelárie.
Starej Ľubovni zasa vláda "odklepla" okrem Obvodného úradu cestnej a dopravy a pozemných komunikácií a Pozemkového úradu aj Lesný úrad. Ten mal však podľa J. Harabina pripadnúť kežmarskému okresu. "V porovnaní s okresom Stará Ľubovňa máme väčšiu výmeru lesnej pôdy aj vydaných rozhodnutí máme o 50 percent viac, ale asi nemôžeme mať všetko," podotkol vedúci kancelárie.
Schneidrová naznačuje, že návrh nemusí byť definitívny. Musí ho ešte schváliť parlament a podpísať prezident SR. "Je šanca rozhodnutie vlády ešte cez poslancov zmeniť. Návrh nie je nemenný," dodala vedúca kancelárie prednostky.
V najväčšom mesto pod Tatrami, v Poprade počíta návrh zriadiť dovedna sedem úradov miestnej štátnej správy. Okrem pozemkového a lesného úradu a územného úradu pre sociálne veci, rodinu a služieb zamestnanosti aj samotný obvodný úrad, obvodný úrad životného prostredia, pobočku úradu pre verejné zdravotníctvo a obvodný úrad cestnej dopravy a pozemných komunikácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš