potenciálnych žiadateľov projektu Phare CBC JSPF, presnejšie pre Spoločný fond malých projektov medzi Slovenskom a Poľskom.
Fond je určený na realizáciu malých, takzvaných mäkkých projektov. Pôjde o činnosti spojené s rozvojom, ktoré podporujú miestnu demokraciu, ekonomický rozvoj a cestovný ruch, kultúrne výmeny, životné prostredie, zdravie, prílev informácií aj takzvané aktivity "ľudia ľuďom". Na slovenskej strane ide o Prešovský a Žilinský kraj, pričom aktivity sa budú realizovať v oblasti euroregiónov Beskydy, Tatry a Karpaty. Na poľskej strane sa bude týkať vojvodstiev Slaskie, Malopolskie a Podkarpackie.
Ako účastníkov stretnutia informovali zástupkyne spomínanej inštitúcie, maximálna dĺžka realizácie projektov je stanovená na jeden rok a celková výška podpornej sumy je 320-tisíc eur, pričom maximálny podiel projektových nákladov, ktoré majú byť kryté zo zdrojov Spoločenstva je 90 percent. Minimálna výška grantu na jeden projekt sa pohybuje na úrovni 1 000 eur a maximálna 50-tisíc eur.
Žiadosti, najneskôr do 14.júla, môžu predkladať neziskové a nevládne organizácie, Združenie samospráv v pohraničnom regióne, Euroregióny, obchodné, ekonomické a poľnohospodárske komory, ale aj školy, nadácie či občianske združenia za predpokladu, že majú svojich partnerov na druhej strane hranice.
Projekty sa totiž musia realizovať paralelne na slovenskej aj poľskej strane a musia byť totožné. Ich cieľom, okrem iného, je aj akési vzdelávanie v projektovaní, aby iniciátori boli lepšie pripravení na obdobie, kedy bude mať Slovensko prístup k štrukturálnym a kohéznym fondom.
Z pléna odzneli viaceré otázky k obsahu projektov, hoci ide výlučne o neinvestičné aktivity. Viacero otázok sa týkalo predchádzajúcich zlých skúseností s komisiami, ktoré posudzovali podané žiadosti. "Hodnotiaci členovia budú z regiónu a tu platí pravidlo, že nesmú byť v príbuzenskom, ani profesionálnom vzťahu s predkladateľom projektu," reagovala jedna zo zástupkýň agentúry.
Zaujímalo nás, ako nové informácie prijali účastníci podujatia a či boli pre nich prínosom. "Dozvedela som sa tu len to, čo som sa už dočítala v smernici pre žiadateľov. Bolo to vo všeobecnej rovine. Možno by bolo účinnejšie, keby sme rozobrali modelový projekt," povedala nám Galina Opatová z Regionálnej rozvojovej agentúry v Humennom. Dodala, že síce nemá nič proti všeobecným faktom, lebo v nich sa záujemcovia nájdu, zvolia si priority a ušijú projekt na mieru, ale pre iných je špecifikácia konkrétneho projektu lepšou cestou. Tlmočila tiež názor viacerých prítomných o tom, že by uvítali viac informácií o rozpočte, ktorý je často základným úskalím pri definovaní nákladov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš