ktoré vo štvrtok slávnostne odovzdali do používania v Slovenskej knižnici pre nevidiacich (SKN) Mateja Hrebendu v Levoči. Nová technológia nahradila vyše 40 rokov používané štúdiá v levočskej SKN. "Celý projekt bol financovaný grantom japonskej vlády v hodnote približne 18 miliónov korún," uviedla pre agentúru SITA Gabriela Rerková z SKN v Levoči.
Štúdiové zariadenie teraz pozostáva z modernej japonskej nahrávacej a kopírovacej techniky. Tvorí ju okolo sto prístrojov - mixážne pulty, mikrofóny, prístroje na záznam a kopírovanie zvuku, reproduktory a ďalšie príslušenstvo, čo umožní v štúdiách vyhotovovať nahrávky v analógovej i digitálnej forme. Najprogresívnejším prístrojom je diskový nahrávací systém značky Otari, ktorý umožňuje digitálny záznam a spracovanie zvukovej nahrávky. Súčasťou dodaných zariadení je aj 78 prehrávačov zvukových kníh novej generácie, ktoré sú určené priamo pre nevidiacich čitateľov.
Súčasťou projektu sú aj štyri nové pracoviská Daisy - čo je systém výroby zvukových kníh novej generácie, ktoré sú výlučne v digitálnej forme ukladané na kompaktné disky a umožňujú nevidiacim vyššiu kvalitu zvuku a väčší komfort práce s týmito knihami.
Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ktorá si v tomto roku v októbri pripomenie 55. výročie vzniku, je jediná inštitúcia na Slovensku, ktorá zabezpečuje výrobu kníh, časopisov, učebníc pre zrakovo postihnutých v Braillovom písme, vo zvukovej podobe a čiernotlači. Vo zvukových štúdiách tejto inštitúcie sa nahrávajú knihy a časopisy od roku 1962. Ich technické vybavenie od začiatku tvorili zariadenia zväčša československej výroba značky Tesla, ktoré sa postupne dopĺňali technikou aj z Maďarska a Nemeckej demokratickej republiky. Zmena kazetovej technológie na digitálnu predstavuje kvalitatívny krok vpred v službách nevidiacim a slabozrakým na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš