efektívnosť. Ministerstvo hospodárstva SR už avizovalo, že pripraví systémové opatrenia na zastavenie závislosti krajiny na dovoze primárnych energetických zdrojov. Odborníci tiež navrhujú prijatie legislatívnych zákonov o hospodárení s elektrinou a o obnoviteľných zdrojoch energie. Nechali sa počuť, že by sa tak malo stať ešte pred vstupom do EÚ, nie až v roku 2005.
Diskusia však nie je len na najvyššej úrovni. Týmito otázkami sa zaoberajú aj malé samosprávy v snahe ponúknuť obyvateľom obcí riešenia, ktoré by znížili súčasné náklady na energie. Hovorili o tom aj starostovia začlenení do Občianskeho združenia Ekotorysa na svojom ostatnom stretnutí v Medzanoch.
"Pozvali sme si odborníka, ktorý prezentoval progresívnu technológiu na vykurovanie rodinných domov systémom tepelných čerpadiel. Informoval nás o skúšobných testoch v reálnej prevádzke a prezentoval spotrebu energie pred zavedením technológie a po nej. Podstatne ušetrili na nákladoch. Veľmi to oslovilo starostov a uvažuje sa už aj o spoločnom pilotnom projekte s konkrétnym prototypom," povedal nám predseda komisie pre prípravu projektov v Ekotoryse a zároveň starosta Hanisky Ladislav Jambrich.
Dodal, že technológia je navyše ekologickým riešením výroby tepla a nie je nová. Využíva sa v celej západnej Európe. V Čechách s ňou tiež majú dobré skúsenosti, pričom dostupné zdroje uvádzajú, že systém pre priemerný rodinný dom stojí okolo 300-tisíc českých korún s tým, že tamojšia vláda rozšírenie technológie dotuje zo štátnych zdrojov podstatnou čiastkou.
Pritom aj na Slovensku existujú odborníci, ktorí by systém nielen vedeli uviesť do života, ale aj vylepšiť.
"Naši členovia nás požiadali, aby výbor Ekotorysy pripravil elaborát s parametrami a ten predložil Ministerstvu životného prostredia, aby sa návrhom zaoberal v rámci pripravovanej koncepcie obnoviteľných zdrojov energie. Budeme tiež informovať Prešovský samosprávny kraj."
Nie je žiadnym tajomstvom, že regulovanie cien za výrobu tepla sa akosi minuli účinkom a verejnosť má pocit krivdy, keď sa v posledných rokoch stala rukojemníkom výrobcov tepla. Maximálne ceny sú síce regulované štátom, ale otázkou je, kto a ako kontroluje skutočnú cenu výroby tepla pre bytové jednotky. Nehovoriac o rôznych systémoch účtovania ročnej spotreby. Od reálne nameraného tepla na meračoch, ktorých existenciu však už zákon neukladá, až po paušálne merania, ktoré sú aj v rovnakom meste, ba aj na rovnakom sídlisku rozdielne. Ani v jednom bytovom či nebytovom komplexe sme sa nestretli s oznamom Slovenskej energetickej agentúry, ktorá má normatív pre každú budovu. Ten by mal slúžiť ako usmernenie, či porovnanie. Hoci obyvatelia nevedia, koľko gigajoulov ročne spotrebuje konkrétny obytný dom, správca to vie. Realita však potvrdzuje, že účtovaná spotreba je rozdielna aj pri porovnateľných poveternostných podmienkach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš