podnikatelia čakajú na viac rekreantov.
Na Domaši nie najpriaznivejšie pôsobí pokles hladiny vodnej nádrže. Maximálna prevádzková hladina na nej dosahuje 162 metrov nad úrovňou mora. V súčasnosti je však rozdiel úctyhodných päť metrov. Ukazuje sa, že podnikatelia v oblasti cestovného ruchu na Domaši musia viac spolupracovať s Povodím Bodrogu a Hornádu.
„Potrebovali by sme, aby aspoň počas letnej turistickej sezóny bola hladina zastabilizovaná, pretože sa ukazujú brehy. Tie nie sú spevnené, čo zhoršuje kvalitu kúpania sa," vyjadril sa riaditeľ Rekreačnej spoločnosti Domaša - družstvo Jozef Dobrocký. Na Domaši to nie je nový problém, preto o manipulačnom poriadku správcu vodohospodárstva na Domaši už skôr rokovali prevádzkovatelia rekreačných zariadení s Povodím Bodrogu a Hornádu. Išlo im o to, aby sa z Domaše vypúšťalo menej vody.
Je možná zhoda záujmov vodohospodárov a
prevádzkovateľov rekreačných zariadení? Domaša svojho času bola budovaná v prvom rade pre povodňovú ochranu a rekreačné účely stáli až kdesi v pozadí. „Na Domaši sa dá ťažko niečo vymyslieť. Stav hladiny je taký, aký je," povedal nám riaditeľ územného závodu Povodia Bodrogu a Hornádu v Trebišove Ján Tkáč a pokračoval: „Vodná nádrž Domaša pracuje s viacročným takzvaným plnením a prázdnením. Ona bola projektovaná tak, že sa vôbec nemusí ani päť rokov naplniť. Terajšia hladina Domaše je normálny stav. My sme mali aj oveľa nižšie hladiny, ako teraz." Za dôvod terajšieho nižšieho stavu hladiny Domaše J. Tkáč považuje nedostatočné jarné vody, ktoré nádrž nenaplnili.
Podnikatelia na Domaši sa nazdávajú, že tento výpadok by mohlo nahradiť zníženie množstva vypúšťanej vody z tejto nádrže. Povodie Bodrogu a Hornádu podľa manipulačného poriadku bežne vypúšťa z Domaše 5,93 kubického metra vody za sekundu. V máji na základe dohody medzi nimi a prevádzkovateľmi rekreačných zariadení na Domaši Krajský úrad v Prešove vydal rozhodnutie o vypúšťaní 4,5 m3/s. To však platí len do konca júna. „To je také skúšobné obdobie. Začneme rokovať, či tento prietok ponecháme ďalej, ale nižšie sa už ísť nedá. Nižším odtokom sa hladina vody v nádrži môže ovplyvniť o pár centimetrov, ale nie o päť alebo dva metre. Všetko záleží od toho, či naprší alebo nie," vyslovil názor J. Tkáč. Podľa vodohospodárov hladina Domaše môže bez následkov pre nich ešte aj klesnúť. Pre podnikateľov v cestovnom ruchu by to bol neprijateľný stav. Úplne uzavrieť odtok vody z Domaše sa tiež nedá. Odberatelia vody majú totiž svoje požiadavky. Medzi najväčších odberateľov vody z Domaše patria Bukóza Hencovce a Chemko Strážske.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš