obrazov z konca osemnásteho storočia z rímsko-katolíckeho kostola v obci Vydrník. Dosiaľ neznámi páchatelia odniesli počas uplynulého víkendu z chrámu dovedna 17 obrazov. Dva z nich od nemeckého maliara Dominika Kindermanna majú nevyčísliteľnú historickú hodnotu. Škoda bola odhadnutá na milión korún.
Vydrnícky farár František Dudiak hovorí, že kostol vôbec nie je voči zlodejom zabezpečený. Nemá poplašné zariadenie a nie je napojený na pult centrálnej ochrany (PCO). Na dverách sú obyčajné "fabky". "Priznám sa, že som až do krádeže nevedel, aké vzácne obrazy tu vlastne mám. Do kostola sa dá dostať niekoľkými vchodmi na všetkých boli bezpečnostné zámky. Na okienku je mreža. Myslel som si, že to stačí," konštatuje smutne farár a ukazuje na prázdne miesta interiéru kostola.
Paradoxom je, že zlodejov dnu nepustila stará kovová mreža ani staré dvere zo sakristie do chrámu, ale výdobytky modernej techniky. "Najprv vypáčili vchodové dvere na sakristii, druhé vykopli a zastavili sa na starých. Cez tie sa nevedeli dostať. Napokon sa do kostola dostali cez dvere na kazateľnicu. Tadiaľ všetky obrazy odniesli," povedal nám farár.
Zlodeji museli ísť naisto a pravdepodobne pracovali na objednávku. Niekto zrejme potreboval obrazy práve od tohto autora. Podľa slov niektorých obyvateľov obce páchatelia sa predtým boli v kostole pozrieť a miesto si dôkladne obhliadli.
F. Dudiak chce požiadať Ministerstvo kultúry o finančný príspevok na zabezpečenie objektu. Smutne podotýka, že už asi nebude čo strážiť, ale pre istotu. "Sme malá fara. V obci žije ani nie tisíc ľudí. Máme ledva na bežné výdavky. Cirkev tiež nemá na takéto zabezpečenie peniaze," dodal kňaz.
Viaceré sakrálne stavby nie sú dokonca ani poistené proti krádeži. Ich správcovia svorne tvrdia, že poistenie je drahé a nemajú naň peniaze. Príkladom je aj popradský kostol Svätého Egídia stojaci v centre Popradu. Zhruba prd dvoma mesiacmi aj tu zaznamenali, našťastie iba pokus o krádež. Páchateľ zvesil jediný obraz v chráme zo steny, vyrezal z rámu plátno. To skrútil a uložil do kúta. Rám odniesol na chór avšak plátno už nestihol, lebo do kostola vstúpili ľudia a jeden z nich, potom, čo si všimol chýbajúci obraz alarmoval políciu. "Kostol máme zabezpečený iba bezpečnostnými zámkami. V čase keď je otvorený pre verejnosť naň dozerá pracovníčka z neďalekej Zvonice. Poistený proti krádeži nie sme, iba proti živelným pohromám. Vidí sa mi to zbytočné, pretože okrem toho jedného obrazu Sedembolestnej Panny Márie v ňom nič cenné, čo by sa dalo ukradnúť nie je. Fresky sú maľované priamo na stene, tie sa ukradnúť nedajú," konštatoval Anton Oparty, dekan popradskej rímsko-katolíckej farnosti.
Naproti tomu kostol svätého Juraja v Poprade-Spišskej Sobote je strážený ako oko v hlave. Je to jedna z mála kostolov, ktorý je napojený na policajný pult centrálnej ochrany. "Za päť rokov, čo som tu farárom z kostola nič nezmizlo. Predtým odtiaľ ukradli dve gotické plastiky. Cez deň je kostol pre verejnosť i turistov otvorený. Máme tu však pracovníčky, ktoré návštevníkov sprevádzajú a tie dávajú zároveň pozor, aby niečo nezmizlo. Myslím si, že kostol je chránený dostatočne," uviedol pre náš denník farár zo Spišskej Soboty Michal Lipták.
Štátna polícia má podľa našich informácií na svojom PCO zapojené iba dva kostoly. V prípade, že polícia zachytí signalizáciu narušenia objektu, zásahová jednotka musí byť na mieste činu do dvoch minút. PCO však spravuje aj mestská polícia a takisto niektoré bezpečnostné služby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš