ďalší, v poradí už ôsmy ročník Sviatku kultúry a vzájomnosti.
Podľa slov predsedu KNS Ondreja Pössa, práve región "Horného Spiša" patrí medzi najagilnejšie v rámci Slovenska. Preto sa jeden z najväčších sviatkov karpatských Nemcov koná práve tu. "Cieľom Sviatku kultúry a vzájomnosti je prezentácia kultúry, zvykov a tradícií nemeckej menšiny na Slovensku a v Európe. Konfrontáciou s tradíciami iných kultúr sa snažíme prispieť k uchovaniu a rozvoju tradícií, k výmene skúseností, k vzájomnému porozumeniu a poznaniu, k prekonávaniu predsudkov a k podpore myšlienky vzájomnosti, úcty k odlišnej kultúre a zvykom," vysvetlila nám poslanie podujatia kultúrna tajomníčka KSN Lenka Kollárová.
Gros dvojdňového festivalu sa bude odohrávať v kežmarskom amfiteátri. Tam vystúpia folklórne skupiny zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka a Rumunska a súbory Karpatskonemeckého spolku na Slovensku. Podujatie však otvorí seminár a výstava venovaná životu a dielu kežmarského profesora Alfréda Grosza a výstava pod názvom 130 rokov "Karpatskonemeckého spolku", ktorá bude sprístupnená v mestskom múzeu. Do Kežmarku by mala zavítať aj veľvyslankyňa Spolkovej republiky Nemecko. Záštitu nad akciou prevzal prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster.
Pri poslednom sčítaní ľudu sa k nemeckej národnosti prihlásilo asi 5 400 ľudí. Z nich 4 700 sú členmi KNS. Podľa O. Pössa sa však polovica Nemcov k svojej národnosti neprihlásila. KSN najviac trápi problém vzdelávania v rodnom jazyku, bezprávie, ktorá sa na nemeckom obyvateľstve vykonalo po druhej svetovej vojne a podchytenie mládeže.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš