tohto regiónu na rozhodnutie vlády SR, ktorá 14. mája schválila koncepciu usporiadania miestnej štátnej správy a sídiel obvodných úradov (ObÚ). V nej sa ako sídlo ObÚ objavilo namiesto Svidníka mesto Stropkov, hoci v pôvodnej koncepcii bolo ako sídlo tohto úradu určené mesto Svidník. V tomto meste ako jedinom z 38 pôvodných sídiel okresov spred roku 1996 dôjde k zmene sídla ObÚ. Hovorca petičného výboru Michal Brožina tieto názory vyjadril stručne: "Občania to chápu ako nesprávne rozhodnutie vlády."
Zdôvodňuje sa to tým, že žiaden z orgánov a inštitúcií, ktoré sa ku koncepcii vyjadrovali v pripomienkovom konaní, nemal námietky proti sídlu ObÚ vo Svidníku až na ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií. "Všetci vieme, kto stojí na čele tohto ministerstva," vyjadril sa M. Brožina, ktorý mal na mysli Stropkovčana Pavla Prokopoviča a dodal: "Lobizmus je zo strany ministra dopravy zjavný aj pri presadzovaní obvodného úradu cestnej dopravy a pozemných komunikácií, ktorý má byť taktiež v Stropkove. Pritom v okrese Stropkov nie je ani jeden kilometer cesty I. triedy. Naproti tomu v okrese Svidník je 68 kilometrov ciest I. triedy."
Svidníčania tvrdia, že ich argumenty sú natoľko silné, že ich nikto nemôže spochybniť. V ich prospech hovorí počet obyvateľov, obcí i rozloha okresu. Stropkovčania oponujú historickou krivdou. Svidníčania spôsobenie krivdy odmietajú. "Keď si zoberieme históriu, tak okres Svidník vznikol v roku 1968. Nevznikol na úkor Stropkova. Vznikol na úkor Bardejova. Stropkov nebol vtedy okresom, preto nikto nemohol rozhodnúť o zrušení okresu Stropkov a vzniku okresu Svidník. Vo Svidníku stále na určitých politických a štátnych postoch mali zastúpenie Stropkovčania," dodal.
Svidníčania chápu úsilie o zracionálnenie výkonu štátnej správy, ale sú presvedčení, že zmena sídla ObÚ v prospech Stropkova tomuto kritériu nezodpovedá. Podľa nich svidnícky model sídla ObÚ je omnoho lacnejší. "Možno pred 500 rokmi išla soľná cesta cez Stropkov, ale teraz existuje hlavný ťah Prešov - Svidník - Barvinek. Uvažuje sa aj o vybudovaní rýchlostnej komunikácie cez Svidník. Vo svete je to tak, že všetky prirodzené centra sú tam, kde je prístup," vyjadril svoj názor Juraj Andrejuv. "Mečiarova vláda v roku 1996 nám začala kopať hrob a týmto rozhodnutím terajšej vlády nám už niekto objednáva rakvu," dodal Milan Cocuľa a pokračoval: "V Medzilaborciach zastupiteľstvo už v predstihu prijalo uznesenie, že nepôjdu pod Stropkov."
Občanom okresu Svidník zostáva už len apelovať na svedomie poslancov Národnej rady SR, ktorým prislúcha uzákoniť túto koncepciu. Do týchto aktivít sa zapojili aj politické strany a hnutia pôsobiace v okrese Svidník a dohodli sa na stretnutí zástupcov petičného výboru s poslaneckými klubmi NR SR, ktoré by sa malo uskutočniť 16. alebo 17. júna. Okrem racionálnych argumentov ich Svidníčania chcú presvedčiť aj počtom zozbieraných podpisov, ktorých už majú vyše 14 tisíc a do 23. júna ich chcú zozbierať do 20 tisíc. Petičný výbor ukončí činnosť doručením petičných hárkov vláde SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš