sa v záveroch tohto podujatia. Zúčastnilo sa ho približne 40 delegátov zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Srbska a Čiernej Hory. Združenia mladých Rusínov z týchto krajín sa stali zakladajúcimi členmi SFMR a ich zástupcovia aj členmi Svetovej rady rusínskej mládeže. Za jej predsedu zvolili Mareka Gaja z Medzilaboriec. Práce SFRM sa zúčastnili aj delegácie z Maďarska, Rumunska, Ruskej federácie, Nemecka a USA, ale keďže v týchto štátoch organizácie rusínskej mládeže nie sú oficiálne zaregistrované, tak sa zatiaľ nemohli stať členmi SFRM.
Táto organizácia sa chce riadiť zásadou, ktorú prijali v Prešove: "Odmietame nacionalizmus, ale chceme byť dobrými synmi a dcérami svojho rusínskeho národa, dbať o jeho blaho a žiť v zhode s okolitými národmi." SFMR vyhlásilo 23. august za Deň mladého Rusína na pamiatku prvého minuloročného stretnutia zástupcov rusínskej mládeže v maďarskej Komloške. SFRM mieni svoju činnosť zamerať predovšetkým na oblasť kultúry a športu. Za dôležité považuje vydanie spoločného listu pre mladých Rusínov, ktorý by ich okrem informácií o založení medzinárodnej organizácie rusínskej mládeže mal vyzývať k hľadaniu a hláseniu sa k svojim národnostným koreňom. Druhé zasadnutie SFRM sa uskutoční o dva roky v poľskej Krynici a bude súčasťou 8. svetového kongresu Rusínov.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš