Margecany Nevábny vzhľad na brehy vodnej priehrady Ružín by logicky mal od kúpania a rybárčenia odrádzať aj 'skalných' milovníkov vody. Opak je však pravdou. Ani brehy vodnej priehrady plné rôzneho odpudzujúceho odpadu nie sú dostatočným výkričníkom pre dovolenkárov. Dokonca ani varovanie Štátneho zdravotného ústavu v Spišskej Novej Vsi, zdá sa, nemá vplyv na obľúbenosť tejto vodnej priehrady. "V Ružíne je kúpanie síce povolené, ale na vlastné riziko," upozorňuje hygienik Mgr. Július Ritter.
Každoročne v lete rodiny s malými deťmi si pri Ružíne rozložia stany či obytné prívesy a s pôžitkom vnárajú svoje telá do vody. V ich susedstve zase rybári lovia ryby. Napriek tomu, že je ešte iba jún, už teraz je cez víkendy problém nájsť na brehu Ružína voľné miesto aspoň na rozloženie deky. "Ani som nevedela o tom, že kúpanie je tu zdraviu škodlivé. Nie sú tu žiadne tabule, ktoré by na to upozorňovali," čudovala sa mladá matka s dvoma deťmi, keď sme sa jej opýtali, či nemá strach kúpať sa v Ružíne.
Výstražné tabule chýbajú aj dvom rybárom z Košíc, ktorí v blízkosti margecianskej Vápenky parkovali tento víkend s karavanom. "Chodievam sem už 25 rokov. Viem, že je tu špinavá voda, zvykol som si však. Pri vode rybárčim takmer každý víkend. Podobná situácia je však všade, či už na Geči pri Košiciach alebo iných priehradách. Denno-denne však dýchame vzduch, v ktorom sú rôzne exhaláty. Jeme chemicky upravené potraviny. Také kúpanie či rybárčenie na Ružíne je už potom ako kvapka vody v mori. Určite by sa však situácia zlepšila, keby každá obec mala svoju vlastnú záchytnú sieť," domnieva sa rybár z Košíc. Najväčšie riziko pre kúpajúcich dovolenkárov totiž predstavuje práve chýbajúca kanalizácia v okolitých obciach. Odpadové vody zo všetkých domácnosti končia práve v Ružíne. "Zvlášť po každej búrke sa pri brehoch zachytí rôzny odpad. Sú to napríklad plastové fľaše, drevo, stavebný odpad. Výnimkou nie sú ani uhynuté zvieratá, hlavne hlodavce," popisuje J. Ritter, čo všetko sú schopní ľudia nahádzať do vodných tokov. Strašiakom by pre kúpajúcich mali byť zistenia hygienikov, ktoré majú z roka na rok tendenciu zhoršovať sa. "V Ružíne je nízka priehľadnosť vody. Kým bežná norma hovorí minimálne o jednom metri, my sme pri posledných meraniach zistili, že v Ružíne je voda priehľadná 10 až 25 centimetrov. Okrem toho vo vodnej priehrade sa vyskytujú dusičnany a dusitany, dokonca sme zistili aj prítomnosť salmonelóz. V praxi to znamená, že návštevníci Ružína riskujú rôzne kožné ochorenia a alergie," vysvetľuje J. Ritter, čo 'obnáša' zaplávať si v týchto horúcich dňoch vo vodách Ružína.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš