Hronom, aby prerokovali súčasné pálčivé problémy agrosektoru na Slovensku pred vstupom do Európskej únie. Nečakane na poradu prišiel aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. „Jeho príchod sme uvítali, pretože sme mohli problémy konzultovať s kompetentnou osobou," uviedol pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ. Ani minister pôdohospodárstva však nemohol garantovať riešenie všetkých problémov poľnohospodárov a potravinárov.
Ich hlavné požiadavky boli obsiahnuté v petícií zo začiatku tohto roka, ktoré Národná rada SR odporučila vláde akceptovať. Ani toto odporúčanie však nezaručilo celkové riešenie problematiky agrosektoru. Preto výkonná rada Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) vypracovala vyhlásenie, ktoré na porade v Žiari nad Hronom bolo prijaté aj zástupcami samosprávy agrosektoru a profesijných zväzov rezortu pôdohospodárstva. Výkonná rada SPPK označila súčasnú situáciu v agropotravinárskom komplexe za mimoriadne kritickú a preto uložila všetkým RPPK, aby navštívili poslancov NR SR zo svojich regiónov, krajské centrály všetkých parlamentných strán, predsedov vyšších územných celkov, prednostov krajských a okresných úradov a požiadali ich o podporu pri presadzovaní požiadaviek agrosektoru.
Poľnohospodári a potravinári požadujú minimálne 550 miliónov korún nad rámec rozpočtovej kapitoly ministerstva pôdohospodárstva na riešenie problémov spojených s usmerňovaním agropotravinárskeho trhu tak, ako to bolo obsiahnuté v ich spoločnej petícii. Žiadajú aspoň čiastočnú elimináciu škôd, ktoré poľnohospodárov postihli v dôsledku nevyhnutných vyorávok plodín a v niektorých oblastiach ľadovec a sucho. Len v prešovskom regióne boli poľnohospodári nútení vyorať viac ako polovicu plochy zasiatej repkou ozimnou. Požadujú prehodnotiť novelu zákona o dane z pridanej hodnoty, ktorá mieni zaviesť jednotnú sadzbu 19 percent a aspoň na základné potraviny ponechať jej súčasnú úroveň 14 percent.
„Ak zdražejú potraviny, poľnohospodári na tom nezískajú. Skôr hrozí obmedzenie výroby, pretože ľudia pri súčasnej kúpyschopnosti si nebudú môcť dovoliť ani to, čo teraz," už dávnejšie sa v tomto duchu vyjadroval k možnému zdražovaniu potravín J. Hanudeľ. Zároveň poľnohospodári a potravinári žiadajú prehodnotiť pre nich neprijateľný návrh na zvýšenie spotrebnej dane z minerálnych olejov, ktorá by mala platiť od 1. júla. Pri tomto lobingu žiadajú aj o podporu prijatia zákona o obchodných reťazcoch, ktorý v legislatívnom procese prešiel do druhého parlamentného čítania.
Zástupcovia RPPK podporili návrh, že ak vláda SR dodnes nezareaguje na spoločnú petíciu poľnohospodárov a potravinárov, tak zástupcovia SPPK v krízovom štábe, ktorý zasadne v stredu, budú presadzovať zorganizovanie protestných akcií na podporu petičných požiadaviek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš