oslovených obyvateľov mesta súhlasil so zverejnením svojho mena, dokonca plánuje zorganizovať podpisovú akciu.
"Som si vedomý toho, že v meste je vysoká nezamestnanosť. Musíme však na úkor vytvorenia pracovných miest dýchať všetko to svinstvo? Cez víkendy a skoro ráno sa to nedá v Krompachoch vydržať. V meste je ostrý nepríjemný biely dym a smrad. Pamätám si za socializmu, keď som robil v Kovohutách, z malého komína sa nedymilo, bolo to zakázané. A dnes komín veselo dymí rovno na mesto," rozhorčene reagoval tento 58-ročný Krompašan.
Krompašskú fabriku v súčasnosti vlastní akciová spoločnosť Kovohuty Krompachy. Majoritným akcionárom je rakúska firma Montanwerke Brixlegg, ktorá je vo svojej vlasti majiteľom ďalšej huty. Kovohutským finálnym výrokom je medený drôt a medené anódy, ktoré sa vyrábajú z dovezeného odpadu. Zdroj blízky Kovohutám, ktorý však nesúhlasil so zverejnením svojho mena, nám povedal, že v kovohutskej šachtovej peci sa taví odpad, pri spaľovaní ktorého unikajú do vzduchu karcinogénne látky "Prísne európske normy nedovolia akcionárom spracovať tento odpad v Rakúsku, preto sa všetko svinstvo taví v Krompachoch," povedal nám náš zdroj.
Člen výkonného predstavenstva Ing. Ján Šimko však tieto naše informácie označil za nepravdivé. "V Kovohutách sa taví odpad tak ako všade na svete. Polovica k nám prichádza z Nemecka a druhá zase z Rakúska. Nie je pravda, že Kovohutách v Krompachoch sa taví odpad, ktorý by Rakúsku nedovolili spracovať," zaujal stanovisko k celej záležitosti.
Ako ďalej dodal, v Krompachoch sa taví odpad, ktorý rakúska fabrika z kapacitných dôvodov nestíha spracovať. "V krátkej dobe vymeníme u nás na šachtovej peci filtračné vložky, ktoré spôsobili tieto problémy," vysvetlil J. Šimko spôsob, ako vyriešia spomínaný problém.
Včera sa o exhaláty v krompašskom ovzduší zaujímal aj Štátny zdravotný ústav zo Spišskej Novej Vsi. Zajtra zase Krompachy navštívia pracovníci Okresného úradu odboru životného prostredia zo Spišskej Novej Vsi spolu so Slovenskou inšpekciou pre kontrolu životného prostredia. "Vieme o znepokojených Krompašanoch. O všetkom sme telefonicky informovaní. Doteraz sme s Kovohutami nemali žiadne problémy. Akcionári majú povolenie od Ministerstva životného prostredia SR na spracovanie tisíc tón odpadu," informoval nás vedúci odboru Ing. Peter Karpinský.
Spišský denník Korzár bude o kovohutskej kauze naďalej informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš