unikátny nález. Už minulý rok pri rekonštrukcii okolia kostola objavili v zemi priamo pred hlavným vchodom zvyšok murovanej klenby. Pri podrobnom archeologickom prieskume našli zachovalú murovanú kryptu, pochádzajúcu pravdepodobne zo 17. storočia, v ktorej pochovávali bohatých mešťanov. Krypta s rozmermi 6x6,5 metra sa nachádza v hĺbke 2 metre pod úrovňou kostolného vchodu. "Kedže v krypte neboli uložené pôvodné dary, ktoré sa dávali nebožtíkom, ako napr. milodary, honosné predmety, predpokladáme, že krypta bola vykradnutá. Datujeme ju do 17. storočia na základe zachovaných pilierov klenby. Začiatkom 19. storočia začala slúžiť ako kostnica, teda osárium, kde sa ukladali pozostatky nebožtíkov objavené pri kopaní hrobov na cintoríne, ktorý bol v minulosti pri kostole. Do osária sa vchádzalo schodiskom, ktoré ostalo zachované," hovorí archeológ Marián Soják z novoveského pracoviska Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Podľa jeho slov unikátnosť tejto krypty spočíva v jej polohe - nikde inde na Slovensku sa totiž nenašla krypta v takej blízkosti kostola, priamo pred hlavným vchodom, v tesnej blízkosti pod vežou.
V krypte sa našli cenné nálezy. "Objavili sme tu početné zdobené keramické fajky z 18. a 19. storočia, ktoré si mohli dovoliť len bohatí mešťania. Okrem toho sme objavili kocky z domina, vyrezané z kostí, železné predmety, kosáky, nožnice, nože a mince. Najzaujímavejší je strieborný šiling Žigmunda II. z rodu Nazza z roku 1624, grajciar Františka I. z roku 1800 a grajciar Františka Jozefa I. z roku 1851," vymenúva M. Soják.
Kedže rekonštrukcia okolia kostola pokračuje, krypta je už zasypaná zeminou a nad ňou sa bude chodiť po novej dlažbe. Archeológovia vidia jej využitie v budúcnosti takto: "Navrhujeme, aby sa tento objekt prezentoval priamo v teréne. Zvyšky múrov je potrebné zakonzervovať, domurovať chýbajúcu časť klenby a nálezy situovať vo vnútri krypty vo vitrínach tak, že polovica krypty bude zakrytá sklom alebo plexisklom. Bol by to nepochybne prínos pre rozvoj cestovného ruchu a unikát pre turistov," dodáva M. Soják. Domáci i návštevníci mesta by tak mali možnosť zostúpi priamo do krypty a prehliadnuť si vzácne historické nálezy z dôb minulých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš