krajine. Tohtoročný v poradí už 7. SKR sa uskutočňuje premiérovo v samostatnom Slovensku, pretože prvý kongres sa v spomínanom roku uskutočnil v Medzilaborciach ešte za čias Česko - Slovenskej federatívnej republiky. Do Prešova sa v týchto dňoch zišlo okolo 170 účastníkov 7. SKR zo Slovenska, Čiech, Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Srbska a Čiernej Hory, USA a Kanady. Rusínske organizácie z týchto krajín sú riadnymi členmi SKR. Okrem nich sú prítomné ako pozorovatelia delegácie z Rumunska, Nemecka a Ruskej federácie. Práve rusínsku organizáciu z Rumunska by na 7. SKR mali prijať za riadneho člena.
Samotný kongres sa uskutoční v sobotu, od stredy však prebieha v Prešove celý rad sprievodných akcií, ktoré sa uskutočňujú počas konania kongresov po prvýkrát. Odštartovalo ich slávnostné otvorenie medzinárodného divadelného festivalu Karpat fest, vo štvrtok sprievodné podujatia pokračovali celoslovenskou súťažou Duchnovičov Prešov v prednese rusínskej poézie, prózy, vlastnej tvorby a malých scénických foriem, výročná schôdza Spolku rusínskych spisovateľov Slovenska s medzinárodnou účasťou a vernisáž 1. medzinárodného bienále výtvarnej tvorby Rusínov.
Siedmy Svetový kongres Rusínov je spojený s menom národného buditeľa Alexandra Duchnoviča, ktorého 200. výročiu narodenia je venovaný 3. Medzinárodný seminár rusinistiky a uskutoční sa dnes v priestoroch Prešovskej univerzity. Podľa člena prípravného výboru tohto semináru Mirona Sisáka, na tomto seminári sa po prvýkrát vedci na A. Duchnoviča pozrú aj ako na teológa a náboženského dejateľa. Na samotnom kongrese zástupcovia rusínskych organizácií vyhodnotia plnenie uznesení z pražského kongresu a načrtnú perspektívu možného vývoja rusínskeho hnutia v každej krajine, kde žijú Rusíni.
„Problémov v národnostnej oblasti je všade dosť," konštatoval predseda Svetovej rady Rusínov Prešovčan Alexander Zozuľák a dodal: „Tam, kde je Rusínov najviac, na Ukrajine, nemôžeme s tým pohnúť. Tu neuznávajú samoidentifikačný proces národov." Na tieto slová nadviazal viceprezident Karpato - rusínskej spoločnosti v Pittsburghu (USA) Dino Polock: „V Amerike cítime, že môžeme byť Rusínmi a nebojíme sa hovoriť o tom." Hlavnou témou 7. SKR pravdepodobne bude Rusíni po vstupe Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska do Európskej únie. Pre Rusínov bude výsostne dôležité poznať, aké úlohu v tejto spoločnosti národov budú zohrávať. „Schengenská hranica oddelí Rusínov v týchto krajinách od Ukrajiny, kde je ich podstatná časť," poznamenala zástupkyňa rusínskej organizácie z Čiech Agáta Pilárová. Slovenskí Rusíni zasa vítajú, že po 100 rokoch „padne" hranica s Poľskom, ktorá ich delila od Lemkov, ako sa nazývajú Rusíni v Poľsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš