zariadení. To bola najčastejšia otázka, na ktorú musel na včerajšom stretnutí so starostami miest a obcí okresu Poprad a riaditeľmi škôl v Poprade odpovedať štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth (ANO).
Ten otvorene priznal, že štát sa v minulosti nesnažil optimalizovať sieť škôl a prenosom kompetencií na samosprávu sa zbavil obrovského balvana. "Myslím si, že v predchádzajúcich rokoch nebolo najmä dostatok politickej vôle tieto kroky urobiť. Štát vôbec nereagoval na klesajúcu populačnú krivku," podotkol štátny tajomník. Doložil to aj konkrétnymi číslami. Kým v roku 1989 navštevovalo na Slovensku základné školy 725-tisíc žiakov v 2300 školách a učilo ich 36-tisíc učiteľov o jedenásť rokov neskôr už bolo na 2 459-tich základných školách iba 650-tisíc žiakov, vrátane deviatakov, ktorých učilo dovedna 42-tisíc učiteľov. V roku 2015 by malo základné školy navštevovať už iba 462-tisíc detí a tomuto počtu by mala zodpovedať aj sieť škôl.
Ministerstvo si podľa F. Tótha uvedomuje, že v roku 2003 nastal vo financovaní školstva chaos. Najmä menšie obce pociťujú deficit vo financiách, pretože výpočty pre financovanie škôl vychádzali z roka 2001. Odvtedy však niekoľko násobne vzrástli ceny energií. "Vieme, že celkové dotácie nebudú stačiť na celý rok. Preto do konca septembra dostanú všetky mestá a obce rozdiel vyplatený. Chceli by sme to urobiť už podľa nového systému, teda podľa počtu žiakov," uviedol štátny tajomník. Pokiaľ ide o kapitálové výdavky v tomto roku štát v tejto kapitole uvoľnil jednu miliardu korún, čo je približne tisíc korún na žiaka. O ich rozdelení, či nerozdelení však stále rozhoduje komisia a teda lobing. K tejto téme zaznela z úst jednej prítomnej dámy zaujímavá pripomienka. Z Popradu je do Bratislavy ďaleko, ale do Prešova vraj ešte ďalej.
Počnúc novým rokom by sa financovanie škôl malo radikálne zmeniť. Obce a mestá dostanú peniaze nie na školu ako doteraz, ale na žiaka. Čím viac žiakov, tým viac peňazí od štátu. "Informácia o počte detí bude strategickou informáciou," konštatoval s dávkou humoru F. Tóth. Ako dodal, školy sa budú musieť združovať, predpokladá tiež zánik malých škôl v obciach. Priemerné ročné náklady na jedného žiaka na Slovensku sú podľa tvrdenia štátneho tajomníka 20 750 korún. V okrese Poprad je to okolo 18-tisíc korún na žiaka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš