prešla samosprávam aj kompetencia v súvislosti s vyvlastňovaním majetku vo verejnom záujme. Hoci sa tak doteraz v Prešove nestalo, čoskoro bude táto téma horúca. Plánuje sa totiž druhá etapa štátnej cesty K4, teda spojnice medzi sídliskom Sekčov a centrom mesta. Pokračovať by mala cez Východnú a Kuzmányho ulicu, smerom na Bardejovský most. Už vo štvrtok zvolal stavebný úrad a investor, teda Investorský útvar SSC Košice, stretnutie s účastníkmi konania a nie je žiadnym tajomstvom, že po vydaní územného rozhodnutia sa začne s majetkovoprávnym vysporiadaním. "Pozvali sme všetkých účastníkov konania a o termíne prerokovania sme informovali aj verejnou vyhláškou. Rozhodneme na základe posúdenia stavu, požiadaviek a pripomienok zúčastnených," reagoval na našu otázku o možnom časovom horizonte vydania územného rozhodnutia vedúci stavebného úradu na prešovskej radnici Marián Harčarík.
Na ťahu potom bude investor a ak sa s majiteľmi nedohodne na cene, nie je vylúčené ani vyvlastňovanie vo verejnom záujme. Podľa akých pravidiel bude investor postupovať?
Pripomíname, že v tomto bode sa v zákone z roku 1976 nič nezmenilo. Podľa jeho znenia sa občanom dodnes vyvlastňuje nehnuteľnosť podľa jednoduchej procedúry, bez rozhodnutia súdu a bez primeranej náhrady. Stále teda platia takzvané vyhláškové ceny ministerstva financií, ktoré sú v súčasnosti zlomkom reálnych trhových cien. O potrebe zmeny bola síce rozsiahla diskusia, ale výsledok sa zatiaľ nedostavil.
Na ťahu je teraz Legislatívna rada vlády (LRV) SR, ktorá sa týmto bodom včera zaoberala. Išlo o návrh zákona č. 50/76 Zb., ktorým sa mení a dopĺňa zákon c o územnom plánovaní a stavebnom poriadku v znení neskorších predpisov a zákon NR SR 222/96 Z. z. o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Pôjde už o tretí pokus prijať, alebo neprijať právnu úpravu, preto si pripomeňme genézu prípravy zákona až po jeho schválenie.
K medzirezortnému pripomienkovaniu spomínanej novely stavebného zákona, ktorý predkladalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, najmä v súvislosti s vyvlastňovaním výrazne prispela aj Občianska iniciatíva
Za spravodlivú zmenu právnej úpravy vyvlastnenia vo verejnom záujme. "Ešte v januári tohto roku sme upozornili, že prijatie zákona v navrhovanom znení a jeho vykonávanie by prinieslo najmä neprípustné a neústavné obmedzovanie vlastníckych práv občanov a právnických osôb. Navrhli sme primeranú náhradu za trvalé odňatie vlastníckeho práva a žiadali sme presun kompetencie z okresných úradov na nezávislé súdy," pripomenul nám požiadavky OI Richard Drutarovský. Neuspeli. Dozvedeli sa len, že MŽP nebude pripomienky akceptovať. Údajne presahovali rámec zamýšľanej právnej úpravy. Ešte v tom istom mesiaci Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MV a RR) SR predložilo vlastný návrh. Ten bol v rozpore s návrhom MŽP. MV a RR totiž zásadne nesúhlasilo, aby právomoci prešli zo štátnej správy na samosprávy.
Vo februári LRV SR odmietla oba návrhy. Podľa vyjadrenia podpredsedníčky LRV Lucie Žitňanskej je potrebné doriešiť problematiku vyvlastňovania a špecifikovať ekologické aspekty. LRV preto odporučila obom ministerstvám vypracovať nové znenie návrhu zákona. Napriek tomu, NR SR vo februári zákon schválila s účinnosťou od 1. apríla s tým, že kompetencia prechádza na mestá a obce a odvolacím orgánom sa stáva krajský úrad.
Už začiatkom marca MV a RR predkladá na medzirezortné pripomienkovanie ďalší návrh zákona, kde súčasnú právnu úpravu označuje doslova za protiústavnú. Navrhuje, aby sa výška náhrady za vyvlastnenú nehnuteľnosť určila „podľa primeranej ceny zistenej podľa ceny, za ktorú sa v tom istom čase a mieste rovnaká, alebo porovnateľná nehnuteľnosť predáva."
Občianska iniciatíva vtedy opäť rozhýbala hlas verejnosti. "Kritizovali sme, že napriek pozitívnej snahe ministerstva sa v návrhu objavili také legislatívne nedostatky, pri ktorých sa možno obávať, že snaha získavať majetok občanov vo verejnom záujme za takzvané vyhláškové ceny bude pokračovať," konkretizoval Drutarovský.
MŽP prichádza s nezávislým protinávrhom. Ten sa však dotýka iba vymedzenia kompetencie ministerstva v rámci ekologických aspektov územného plánovania. Vôbec sa nezaoberá vyvlastňovacím konaním, ako žiadala LRV SR po februárovom zasadnutí. Prvého apríla teda kompetencie v oblasti vyvlastňovania prebrali mestá a obce.
Ministerstvo financií SR tiež reagovalo, keď rovnako v apríli podalo na medzirezortné pripomienkovanie správu o stave oceňovania nehnuteľností a súvisiacich problémoch. Priznali, že vyhláškové ceny zneužíva štát pri vyvlastňovaní vo verejnom záujme. V závere správy navrhujú zrušiť úlohu zo zasadnutia vlády, ktorou bolo ministrovi financií uložené, aby aktualizoval oceňovaciu vyhlášku a navrhujú ponechať túto vyše 12-ročnú vyhlášku bez zmeny až do realizácie legislatívneho zámeru, teda úplne nového oceňovania nehnuteľností. Ten by mal však nadobudnúť účinnosť až v roku 2005.
LRV koncom apríla zasadla po druhýkrát a opäť odmieta návrhy noviel zákona z dielní MŽP a MV a RR. Znova odporúča, aby do dvoch týždňov podali jednotný návrh.
Tie včera prerokovala LRV a možno prinesú konečný verdikt. Prinajmenšom však ovplyvnia vyrovnanie s majiteľmi nehnuteľností, ktorých sa dotkne pripravovaná druhá etapa komunikácie K4 v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš