komunálneho odpadu (TKO). V okrese Vranov nad Topľou sú štyri skládky TKO - jedna je pred dokončením vo Vyšnom Kazimíri, skládky v Merníku a Sedliskách majú životnosť už len dva- tri roky a voľnú kapacitu má skládka v Hanušovciach nad Topľou - Petrovciach.
"Triedenie odpadu je nevyhnutné, aj hanušovská skládka, keď sa na ňu bude voziť vo veľkom nevydrží dlho," uviedol pre náš denník predseda ZMOVR a starosta obce Dlhé Klčovo Andrej Kulik. Tento trend v odpadovom hospodárstve miestna samospráva vranovského regiónu zohľadnila založením neziskovej organizácie Združenie Ondava - Topľa pre separovaný zber TKO. Združenie so sídlom v Poši už existuje istý čas, ale praktickú činnosť nevyvíja. "Máme v prenájme halu na triedenie odpadu v Nižnom Hrabovci a zakúpili sme lis. Treba ešte Aviu, a začneme so zvážaním odpadu. Verím, že to bude od 1. júla," povedal nám A. Kulik. Zatiaľ triedenie TKO majú zavedené v obciach Dlhé Klčovo, Sečovská Polianka, Sačurov, Hencovce, Hlinné a Soľ.
"Chceme, aby sa triedený zber odpadu zaviedol v každej obci. Dnes nie je trend stávať čím viac skládok, ale aby sa skládky využili na vyskladnenie odpadu, ktorý sa už nedá recyklovať," mieni A. Kulik. Triedenie odpadu môže priniesť úžitok aj obci. Presvedčil sa o tom aj starosta Dlhého Klčova. Triedený zber TKO v tejto obci praktizujú už niekoľko rokov. Donedávna ho vyvážalo Združenie Južný Zemplín, ktoré v okrese Trebišov spája 64 obcí. "Pokiaľ bol pravidelný odvoz, tak ľudia triedili, ale keď odpak museli skladovať dlhšie, tak prestali," tvrdí A. Kulik. Tým sa zvýšili objemy odpadu a samozrejme aj cena, ktorú za jeho odvoz musela zaplatiť obec. " Mesačne nám stúpli náklady za vývoz odpadu o päť tisíc korún, pričom výška poplatkov pre občanov zostala rovnaká," porovnáva.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš