skúšať šťastie pri vodných tokoch a jazerách. Rybársky zákon však stanovuje prísne pravidlá a bez rybárskeho lístka sa k vode chodiť nevyplatí. Minimálna pokuta je totiž 500 korún, ale sankcie môžu byť oveľa vyššie, nehovoriac o pytliactve, ktoré sa v súčasnosti posudzuje ako trestný čin.
Na poriadok podľa stanovených pravidiel bude dohliadať 27 rybárskych strážcov. "Slávnostne sme im odovzdali odznaky a preukazy. Mimochodom, ide o ľudí, ktorí sú v civile rybári, ale profesionálne sú policajti," uviedol prednosta Okresného úradu (OÚ) v Prešove Štefan Kužma.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, ich pôsobnosť sa nebude obmedzovať len na rybárske revíry v okrese Prešov, ale zasiahnuť môžu kdekoľvek na Slovensku. V kompetencii rybárskej stráže je zdokladovať priestupok, prípadne nahlásiť trestný čin ak ide o podozrenie z pytliactva, ale v ich právomoci je používať aj donucovacie prostriedky, hmaty a chvaty, či použiť putá. Ak kontrolovaná osoba nemá doklady totožnosti, môžu ju predviesť na príslušný obvodný úrad Policajného zboru.
"Máme také informácie, že v obehu sú aj falošné odznaky rybárskej stráže, ktoré sa vraj dajú kúpiť v bazári. Podľa doterajších správ tipujeme, že zdroj bude zrejme v Michalovciach," dodal v tej súvislosti vedúci odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na OÚ Stanislav Lelák. Upozornil preto, aby sa rybári nenechali napáliť takýmto strážcom. Samotný odznak nestačí. Skutočná rybárska stráž musí mať aj preukaz s fotografiou a osobnými údajmi, vrátane pečiatky príslušného okresného úradu, ktorý preukaz a poverenie vydal.
Mimochodom, tento rok na OÚ v Prešove vydali 1 143 rybárskych lístkov, ale keďže v súčasnosti je možnosť zabezpečiť si aj sezónny lístok na tri mesiace, mesiac, alebo na týždeň, do konca roka ich bude pravdepodobne oveľa viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš