sa na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva rozhorela medzi poslancami diskusia najmä o výške nájmu. Obstarávacia cena bytového domu s 18 bytmi je viac ako 19,7 milióna korún, pričom mesto na jeho výstavbu zobralo úver vo výške 8,843 milióna korún, ktorý mesačne spláca čiastkou 50-tisíc korún. Tieto náklady by sa mestu mali vrátiť formou nájmu.
Mestský úrad predložil tri alternatívy. Nájomníci týchto bytov by mali ročne platiť buď 700 korún za štvorcový meter obytnej plochy, 800 korún alebo 900 korún. Poslanci si pri prerokovaní výšky nájomného ujasňovali koncepciu ekonomického správania sa mesta. Niektorým nebolo po chuti, že sa mesto až príliš správa sociálne a mnohí občania a podnikateľské subjekty to zneužívajú. Výstižne to vyjadril poslanec Ján Mitaľ: "Mesto nie je sociálny ústav a v budúcnosti pri takomto prístupe môže zbankrotovať." Ako príklad uviedol skutočnosť, že výška nedoplatkov za nájom bytu sa za posledné roky skoro zdvojnásobila. Preto navrhol schváliť najvyššiu sadzbu nájomného 900 korún za štvorcový meter za rok.
Iní oponovali tvrdením, že v tomto prípade je treba zvážiť sociálno - ekonomickú situáciu obyvateľov mesta a vysokú mieru nezamestnanosti v regióne, hoci nespochybňovali požiadavku, aby sa aj mesto správalo viac trhovejšie. Poslanec Andrej Šust pri návrhu 700-korunového nájomného za štvorcový meter ročne poznamenal: "Ak sa mestu pri takomto nájomnom vrátia náklady, točme takto získané finančné prostriedky." Tento názor podporil ďalší poslanec vranovského MsZ Ján Kuba, ktorý k tomu dodal: "Treba sa pozrieť aj na to, koľko je bytov pridelených a koľko naozaj obývaných."
Nakoniec zavážilo vyjadrenie vedúcej ekonomického oddelenia Anny Liberkovej, ktorá tento materiál poslancom predkladala, že aj pri 700-korunovom nájomnom mesto je schopné splatiť úver. Pri tejto výške nájomného mesto môže rátať s 0,15-percentným ziskom.
Poslanci viac ako potrebnou trojpätinovou väčšinou nové VZN schválili, pri ročnom nájomnom 700 korún za štvorcový meter obytnej plochy. Keďže tieto byty boli postavené za pomoci dotácie ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja ako nájomné, nesmú sa odpredať po dobu 30 rokov od vydania kolaudačného rozhodnutia a môžu byť pridelené len osobám, ktorých príjmy neprevyšujú trojnásobok životného minima.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš