tabaku. WHO chce upozorniť na aktivity tabakového priemyslu, ktorý často používa oblasť kultúry ako nástroj k podpore predaja ich výrobkov, ktoré spôsobujú v konečnom dôsledku smrť. Prostredníctvom národných koordinátorov na kontrolu tabaku zhromažďuje údaje o aktivitách spojených s kontrolou tabaku v kontexte tohtoročného hesla. V tejto súvislosti plánuje oceniť reprezentantov kultúry - hercov, umelcov, výtvarníkov, producentov, filmové združenia, mimovládne organizácie a politikov, ktorí prezentovali svoje aktivity v zmysle umenia bez tabaku, pričom nevyužili sponzoring tabakového priemyslu.
Slovensko patrí ku krajinám, kde fajčenie nemá klesajúcu tendenciu. Skúsenosti s nikotínom majú už niektoré 9-ročné deti a podiel fajčiacej dospievajúcej mládeže a mladých ľudí do 25 rokov predstavuje viac ako tretinu všetkých fajčiarov. Mužov fajčí asi dvakrát viac ako žien. Medzi ženami je takmer každá piata fajčiarka.
Podľa prieskumov v slovenskej populácii chce skoncovať s týmto zdraviu škodlivým návykom až 60 percent fajčiarov. Mnohí by privítali aj odbornú radu, pomoc a taktiež podporu v rodine, na pracovisku a medzi priateľmi. Byť nefajčiarom znamená byť slobodným a nezávislým, čo je zárukou úspešnosti, aktivity a zdravého sebavedomia dnešného človeka.
Keďže Medzinárodný deň bez tabaku je zároveň i výzvou pre fajčiarov, skúste aj vy aspoň tento deň prežiť bez cigarety. A ak by ste mali motiváciu nefajčiť i ďalej, odbornú pomoc pri individuálnom odvykaní od fajčenia nájdete v Poradni zdravia pri Štátnom zdravotnom ústave v Spišskej Novej Vsi na Mickiewiczovej ulici.
Autor: Peter MIŠENDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš