kancelárií a parkovacích miestach "za zásluhy" prichádza počnúc prvým júnom do platnosti dodatok k etickému kódexu zamestnanca mesta. Ten hovorí o tom, ako majú byť zamestnanci v službách mesta oblečení, ako sa majú správať ku klientom a presne stanovuje, ako sa majú úradníci hlásiť do telefónu.
Dôvodom na takýto krok bola nedávna nie príliš dobrá skúsenosť popradského primátora Antona Danka so svojimi podriadenými. Počas návštevy premiéra slovenskej vlády Mikuláša Dzurindu na úrade došlo vďaka dvom zamestnancom k menšiemu faux paux. "Dvaja zamestnanci oproti ktorým sme s pánom premiérom išli sa nám vôbec nepozdravili. Veľmi som sa vtedy hanbil," povedal primátor.
Škála zákazov a príkazov v dodatku ku kódexu je naozaj pestrá. V článku tri v bode štyri sa píše, že farba vlasov v pastelových farbách je neprípustná. Ďalší z bodov hovorí ako má zamestnanec hovoriť s klientom v telefonickom spojení. Zamestnanci budú tiež nosiť menovky, ktoré musia mať umiestnené na presne určenom mieste. Dodatok obsahuje aj zásady odievania. Predpísaným odevom pre mužov sú dlhé nohavice, košeľa, kravata, prípadne sako. Nosiť sa môžu iba topánky so zatvorenou pätou a špičkou.
Ženy musia byť oblečené v sukni, blúzke, alebo saku. Sukňa musí mať primeranú dĺžku. Prípustný je i nohavicový kostým. Povinné sú pančuchové nohavice. Šaty jednoduchého strihu bez rukáva musia mať sako. Topánky len s uzavretou špičkou. Ženy nesmú byť oblečené v tričkách, priesvitných blúzkach a šatách, krátkych a úzkych nohaviciach, alebo takzvaných legínach. Obuté nesmú mať šľapky, alebo tenisky, respektíve obuv s hrubou podrážkou. Na tele nesmú mať nápadnú bižutériu, plastové ozdoby a veľa šperkov. "Voľnejšie" môžu prísť zamestnanci oblečení iba v piatok. Muži môžu byť bez kravaty a ženy napríklad aj v riflovej sukni. Musia si však zachovať štandard dôstojnosti a slušnosti.
Na to aby sa zamestnanci mohli obliecť podľa želania nadriadených dostanú k platu každý mesiac tristo korún naviac. To podľa viacerých pracovníkov úradu nestačí ani na jednu poriadnu kravatu, nieto ešte na topánky, či kvalitné nohavice. Tento špás bude stáť daňových poplatníkov a mestskú kasu ročne približne pol milióna korún. "Finančné prostriedky na ošatenie zamestnancom vyplatíme z prostriedkov, ktoré sme ušetrili na mzdách tým, že sme znižovali stavy zamestnancov," vysvetlil A. Danko.
Viacerí poslanci mestského zastupiteľstva podotkli, že kódex je príliš prísny a niektoré nariadenia zbytočné. Poslanec Marián Bystrý (SDKÚ/DS) ľutoval ženy, že budú musieť nosiť silonky i v auguste. Diskutovalo sa aj o dĺžke sukní. Podľa slov prednostu MsÚ Antona Andráša, za vzor dodatku slúžili mestu kódexy niektorých bánk. "Myslím si, že sme neboli až takí prísni, ako niektoré banky. Napríklad v piatok je "voľnejší" deň kedy aj primátor prijíma občanov a môže byť oblečený voľnejšie, napríklad aj v rifliach a bez kravaty. Ide o to, aby sa klient necítil strnulo. Tento model sa už bežne praktizuje na západe, takže sme si z neho zobrali príklad," povedal nám prednosta.
Nedodržanie kódexu sa trestá napomenutiami. Pri treťom môže prísť pracovník o miesto. Zaujímavé je, že dodatok nik z vedenia neprerokoval s odborármi. Tí sa k schválenému nariadeniu nechceli vyjadrovať. Údajne ho zatiaľ nevideli a ani nevedia, čo v ňom stojí. "Vedenie nás iba upozornilo, že niečo také sa pripravuje," povedala nám jedna odborárka. "Keď sa s ním oboznámime, dáme vám vyjadrenie," podotkla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš