Topľou. Začínal návštevou nemocnice, pokračoval na Strednom odbornom učilišti textilnom, kde sa zišiel s riaditeľmi šiestich stredných škôl v okrese, diskutoval s primátorom mesta Františkom Tkáčom a popoludní rokoval s riaditeľmi kultúrnych inštitúcií.
Výjazdový deň ukončil v Girovciach, kde bol odovzdať pohľadnice, čím splnil svoj predvolebný sľub. Pre informovanosť dodávame, že Chudík nechal zhotoviť pohľadnice tých obcí v ktorých bola vo voľbách do vyššieho územného celku najväčšia účasť občanov. Stretnutie s občanmi v Girovciach hodnotil predseda samosprávneho kraja ako zaujímavé, lebo obec má 76 obyvateľov a na stretnutie s ním ich prišlo šesťdesiat.
Čo sa týka vranovskej nemocnice, riešili investície na dokončenie ARO a chirurgického oddelenia. Ide o čiastku 45 miliónov korún, ktoré by mali byť preinvestované ešte toho roku. Následne sa detské oddelenie a gynekológia presťahujú z druhého nemocničného areálu, ktorý je od hlavnej budovy vzdialený jeden a pol kilometra. "V druhej budove by zostala už len kuchyňa. Ak sa na budúci rok podarí zabezpečiť 50 miliónov korún, tak by sa presťahovala aj kuchyňa. Tým pádom by sa tento nemocničný areál zatvoril." Chudík zdôraznil, že týmto krokom by došlo k podstatnému zníženiu nákladov, nielen čo sa týka energií, ale aj prevozu pacientov a zdravotníckeho materiálu.
Predseda PSK sa vyjadril aj k výberovému konaniu na riaditeľa vranovskej nemocnice. "Sú okolo toho veľké šumy, aj okolo samotného odstúpenia bývalej riaditeľky. Preto som rozhodol, že vo výberovej komisii budú traja poslanci samosprávneho kraja z Vranovského okresu a výberová komisia bude mať aj odborníkov s hlasom poradným."
Školstvo vo Vranove nad Topľou je podľa Chudíka funkčné a dosť sa do neho investuje. Spomenul však, že v spolupráci s mestom sa budú usilovať o dostavbu telocvične pri jednej z vranovských škôl. Priestorové problémy osemročného cirkevného gymnázia je už záležitosť, ktorú podľa Chudíka bude musieť riešiť mesto, lebo na školách v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja voľné priestory vo Vranove nie sú.
Na stretnutí s primátorom diskutovali hlavne o využití historickej budovy Daxnerovho domu v centre mesta, v ktorom zatiaľ sídli mikrobiologické laboratórium. V rámci dostavby nemocnice sa Daxnerov dom totiž uvoľní a mesto má záujem, aby v ňom vzniklo múzeum. Chudík poznamenal, že záležitosť by sa dala riešiť tak, že Daxnerov dom bude súčasťou Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou s tým, že prevádzku múzea v ňom by hradilo mesto z vlastných prostriedkov.
Na adresu kultúrnych zariadení v pôsobnosti samosprávneho kraja Chudík uviedol, že ide o tri inštitúcie - osvetové stredisko, knižnicu a Vlastivedné múzeum v Hanušovciach. Podotkol, že čo sa týka kaštieľa v Hanušovciach, treba do neho investovať, bude však treba s tým ešte počkať. Spomenul, že v Hanušovciach je ešte malý kaštieľ a kúria v Majerovciach, ktoré samosprávny kraj mieni predať.
Predseda sa vo Vranove nad Topľou venoval aj problému cestných komunikácií, konkrétne obchvatu mesta Vranov. "To je záležitosť, ktorú Vranovčania tiež chcú riešiť, keďže cestná doprava prechádza pod pôsobnosť samosprávneho kraja od januára 2004, dohodli sme sa s primátorom Tkáčom, že sa k problému ešte vrátime."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš