nájomných bytov v okolí pre nedostatok financií zo štátnych zdrojov doslova zmrazila, zaujímalo nás, ako s prácami pokročili, prípadne kedy ich budú odovzdávať záujemcom.
Oslovili sme preto starostu Medzian Jozefa Kipikašu.
"V týchto dňoch začneme pracovať v interiéroch a predpokladám, že v auguste začneme byty kolaudovať a odovzdávať." Dodal, že záujem zo strany budúcich nájomníkov je veľký, pričom nejde len o miestnych ľudí, ale aj z Prešova či Šarišských Michalian. Zdá sa, že ani jeden z 38 bytov neostane voľný. "Dopyt je veľký, ale uprednostníme našich občanov. Záujem majú aj starší osamelí ľudia. Teraz, keď dostali vysoké nedoplatky za plyn, zvažujú, že predajú rodinné domy a presťahujú sa do bytu, kde budú mať nižšie režijné náklady."
V tej súvislosti nás zaujímalo, či pri finišujúcich prácach zamestná aj poberateľov sociálnych dávok v obci v rámci malých obecných služieb. Ako nám povedal, doteraz to realizovali len sporadicky, ale od začiatku júna plánuje osloviť všetkých a vypracovať harmonogram prác práve pri dokončovaní bytov. "Nezamestnaných máme 64 a okolo 50 ich chceme hneď zamestnať. Každý deň sa nájde práca pre 10 ľudí pri upratovaní a terénnych úpravách."
Poznamenávame, že vlani, keď sa byty začali stavať a starosta Kipikaša zamestnával na stavbe ľudí v rámci verejnoprospešných prác, pracovníci inšpektorátu práce v Prešove po jednej kontrole usúdili, že zamestnáva aj ľudí načierno a uložili mu pokutu vo výške 40-tisíc korún. Neskôr ju znížili na polovicu, ale neodpustili, hoci starosta tvrdil, že neporušil zákon a odvolal sa na Národný inšpektorát práce v Bratislave. Opýtali sme sa teda, ako záležitosť posúdilo generálne riaditeľstvo. "Na odpoveď som čakal skoro rok, ale prišla a znela, že starosta konal v súlade so zákonom a pokutu zrušili."
Mimochodom, na okolí nie je veľa malých obcí, ktoré v minulosti využili možnosť čerpať pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Štátne zdroje totiž stáli na jednej strane, ale polovicu nákladov si musela obec zabezpečiť sama a to bol zrejme kameň úrazu. Mnohí starostovia sa pri nízkych rozpočtoch báli ísť do úverového rizika.
Ako sme sa dozvedeli, v Medzanoch sa náklady na výstavbu a inžinierske siete pohybovali na úrovni necelých 18 miliónov korún a teda polovicu obec čerpala z úveru. Starosta však presadzoval názor, že ak obec vytvorí podmienky v podobe nájomných bytov, či stavebných pozemkov, k súčasným 572 obyvateľom čoskoro pribudnú ďalší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš