zastupiteľstva požiadal poslanec Ivan Benko (NEKA, klub HZDS-SDĽ) svojich kolegov, aby poskytli priestor na vyjadrenie odborárov z DPMP. K poslaneckému zboru sa prihovoril šéf odborového zväzu pri DPMP Peter Gladiš. „Hovorilo sa o privatizácii Dopravného podniku mesta Prešov. Je pravda, že sa neprivatizuje, ale dávajú sa do prenájmu dielenské priestory súkromnej osobe," začal svoje vyhlásenie, v ktorom uviedol, že tento prenájom je nevýhodný pre dopravný podnik i jeho zamestnancov. „Nový nájomca dostane všetko na tácke," podotkol s tým, že k nemu prejdú okrem priestorov a mechanizmov i zamestnanci predtým pôsobivší v DPMP. „Šesťdesiat percent zamestnancov podpísalo petíciu. Iní ju nepodpísali preto, lebo sa báli, že ich mená sa dostanú na vedenie a pri najbližšom prepúšťaní budú prví na rane," uviedol odborový predák, ktorý spochybnil dôveryhodnosť nového nájomcu. Podotkol tiež, že je pravdou, že DPMP má najnižšie ceny cestovného v republike, ale „aj najnižšie mzdy". Svoje vystúpenie uzavrel slovami: „Zamestnanci podniku sú pobúrení a nespokojní z toho, čo sa v DPMP deje a sú ochotní ísť aj do štrajkovej pohotovosti."
Na zasadnutí mestského parlamentu bol prítomní aj riaditeľ DPMP Peter Janus, ktorý dostal priestor na vyjadrenie. Upresnil, že nešlo o prenájom dielní, ale jednej časti. „Všetky náležitosti boli prerokované a schválené orgánmi akciovej spoločnosti." Zdôraznil, že nový nájomník bol minulý týždeň vybraný na základe verejnej súťaže, ktorá je „všetkým dobre známy inštitút". Podľa Janusa zatiaľ výsledky súťaže oficiálne zverejnené neboli, preto sa opýtal: „Neviem, akým právom zverejňujú, že ten účastník je taký, alebo taký."
Na margo hospodárenia spoločnosti skonštatoval, že DPMP má nerovnomerné rozloženie príjmov. Z ekonomického hľadiska bolo pre podnik výhodné časť dielní prenajať, pričom nový užívateľ v zmysle Zákonníka práce musí zamestnať pracovníkov, ktorí k nemu prejdú z DPMP. „Nebudeme si nahovárať, aj v dopravnom podniku existuje určitá prezamestnanosť," uviedol riaditeľ s tým, že každý pracovník stojí podnik v priemere dvadsaťtisíc mesačne, čiže štyria zamestnanci takmer milión korún ročne. Naviac sa očakáva zvýšenie deficitu o dovedna zhruba desať miliónov (zvýšenie DPH, vstupov, zníženie dotácie), pričom cena cestovného sa zatiaľ nezvyšuje.
Na stranu odborárov sa postavil ráznym prejavom poslanec Benko. Naopak, na stranu vedenia DPMP sa postavili poslanci Ján Balún (KDH) i Milan Berdis (SDĽ). Balún zdôraznil, že ako člen predstavenstva dopravného podniku môže potvrdiť, že hospodárenie spoločnosti je v poriadku. Spomenul pri tejto príležitosti nízke ceny dopravy, vrátenie 42 miliónov Ľuboticiam (kde je sídlo DPMP) z vlastných zdrojov, zrekonštruoval trolejbusové trate, zvýšil výber za cestovné, vytvoril si zdroje na odpisy... Zamestnanci DPMP majú, ako uviedol, priemernú mzdu vyše trinásťtisíc korún. Pred piatimi rokmi pracovalo v podniku o 65 pracovníkov menej, stále sa však dajú „nájsť vnútorné rezervy na optimalizáciu nákladov". Na margo prenájmu časti dielní dodal: „Niekto vie tieto činnosti zabezpečiť lacnejšie ako doteraz."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš