pracovníkov školstva. Napriek nádhernému, teplému a slnečnému počasiu sa rozhodli, že nevyjdú do ulíc, ale ostanú zatvorení v zasadačkách.
Popradský okres protestoval v koncertnej sále Základnej umeleckej školy (ZUŠ). Tesne pred druhou sa ich v sále zišlo niečo vyše päťdesiat. Podľa slov predsedu rady odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (ZO OZ PŠaV) Františka Šaryho sa v sále zišli iba šéfovia základných organizácií z okresu a niekoľko členov výborov. Ako nám povedal, do sály by sa ich viac ani nezmestilo. Na stene visel obrovský nápis: "Tarifné platy si zobrať nedáme!". Zhromaždenie, ktorého väčšinu tvorili ženy však prebiehalo pokojne a prekvapivo iba niekoľko minút.
Učitelia a nepedagogickí pracovníci sa podľa F. Šaryho zišli najmä preto, lebo vláda im chce siahnuť na nedávno schválený zákon o verejnej službe a sľúbené tarifné platy. Nová legislatívna úprava dáva pri odmeňovaní voľné ruky riaditeľom škôl, čo sa učiteľom príliš nepáči. Podľa nich na takýto krok ešte nedozrel čas. "Parlament a vláda nám chcú zobrať polovicu platu, to im nesmieme dovoliť," hovoril k učiteľom odborár, ktorý momentálne "starostuje" v obci Veľký Slavkov.
Za popradský okres pripojilo k memorandu, ktoré nakoniec stretnutia predseda prečítal podpisy 70 percent zamestnancov školstva. Učitelia v ňom žiadajú vládu aby splnila sľuby, ktoré dala pred voľbami, aby zachovala Zákon o verejnej službe a tarifné odmeňovanie zamestnancov a aby zabezpečila financovanie školstva tak, aby rástli reálne platy v školstve. Štrajk, ktorý učitelia v prípade, že sa ich vyjednávači s vládou nedohodnú, uskutočnia v polovici júna príde v okrese podporiť takmer 80 percent pracovníkov školstva.
O čosi búrlivejšia diskusia prebiehala v rovnakom čase v sále ZUŠ v Starej Ľubovni. Tu sa zišlo asi 200 pracovníkov školstva. Zarečniť si prišiel aj poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Rudolf Žiak. Podľa slov predsedníčky rady ZO PŠaV Márie Lešigovej, okrem platov sa diskutovalo aj o otázkach ďalšieho financovania škôl. "Faktom je, že školstvo, aj v našom okrese je silne finančne poddimenzované. Veľa z rečníkov poukázalo práve na tento problém," konštatovala predsedníčka. Ako dodala, učitelia chceli týmto vyzvať k spolupráci aj verejnosť, pretože pedagógom podľa nej nejde len o ich platy, ale aj o to, aby rodičia nemuseli prispievaním na chod škôl suplovať štát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš