Mestský bytový podnik (MsBP) vo Vranove nad Topľou, ktorý je správcom bytového hospodárstva mesta, evidoval začiatkom februára pohľadávky vo výške viac ako 4,1 milióna korún v domoch, kde sú všetky byty vo vlastníctve mesta, a ďalšiu čiastku približne 1,9 milióna korún v domoch, kde časť bytov je už predaná nájomníkom. Spolu je to úctyhodných šesť miliónov korún. Okrem toho MsBP za byty vo vlastníctve mesta odvádza pravidelne príspevky do fondu opráv a úhrady za služby spoločenstvám vlastníkov bytov. „Je len prirodzené, že neplatičom takýto stav vyhovuje," uviedla vedúca právneho a personálneho oddelenia MsBP Jana Klaciková. Pritom tieto pohľadávky majú narastajúcu tendenciu.
Problém má už 13-ročnú „bradu", ale doteraz sa nenašiel spôsob jeho eliminácie. Správcovia bytového hospodárstva tvrdia, že súčasná právna úprava ho dostatočným spôsobom nerieši a „legislatívne je neplatič stále neprimerane chránený na úkor prenajímateľa". Problém je najmä v tom, že neplatičov možno zaradiť buď do sociálne neprispôsobivej skupiny obyvateľstva alebo do sociálne odkázanej skupiny. Len výnimočne sú neplatičmi ľudia, ktorí majú stály príjem.
Sociálne neprispôsobivých a sociálne odkázaných neplatičov sa vo Vranove snažili riešiť žalobami na súde o zaplatenie dlžného nájomného. Ich príjmy však zväčšia tvoria sociálne dávky, rodinné prídavky, rodičovské príspevky a podpory v nezamestnanosti, či invalidné dôchodky, takže vymožiteľnosť dlžnej čiastky je v nedohľadne. V poslednom čase sa rozhodli viac využívať možností, ktoré poskytuje Občiansky zákonník. Ten umožňuje prenajímateľovi vypovedať nájom, lenže ak nájomca byt dobrovoľne nevyprace, opäť musí byť podaná žaloba na súd. Ten síce uloží nájomcovi vypratať byt, ale až potom, keď mu prenajímateľ zabezpečí bytovú náhradu. Mestá však nedisponujú potrebným počtom bytových náhrad. Výnimkou nie je ani mesto Vranov nad Topľou, kde sa už niekoľko volebných období nemôžu dohodnúť na lokalite na výstavbu holobytov pre sociálne slabé a neprispôsobivé skupiny obyvateľstva.
Vypovedanie nájmu bytu aspoň čiastočne zabralo aj vo Vranove nad Topľou. Avšak u viac ako 50 prípadoch MsBP bol nútený podať návrh na súd na vypratanie bytu. Aj to pomohlo, hoci opäť len čiastočne, pretože niektorí neplatiči svoj dlh pod touto hrozbou uhradili. Z rozhodnutých vecí je právoplatný len jediný rozsudok, v ktorom súd uložil povinnosť byt vypratať bez pridelenia bytovej náhrady. V ostatných prípadoch je povinnosť vypratať byt podmienená pridelením náhradného ubytovania. J. Klaciková preto upozorňuje: „Bez toho, aby bolo koncepčným spôsobom riešené zabezpečovanie a prideľovanie bytových náhrad, nie je možné za súčasného právneho stavu riešiť otázku neplatičov v bytoch vo vlastníctve mesta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš