strední podnikatelia, vrátane živnostníkov či začínajúcich podnikateľov v rámci Programu de minimis na rozvoj okresov s vysokou mierou nezamestnanosti. Žiadatelia podali 52 projektov s požiadavkami za zhruba 68 miliónov korún. Pripomíname, že polovicu nákladov v rozpočte konkrétnych projektov museli pokryť vlastnými zdrojmi.
Faktom je aj to, že limit Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MV a RR) SR sa pre Prešov pohyboval na úrovni 5,7 milióna korún. Dostupná je teda zhruba desatina z požadovaných financií. Od rozhodnutia ústrednej komisie a ministra, ale aj od kvality a objavnosti projektov závisí, koľko zo žiadaných zdrojov sa do Prešova napokon dostane.
Okres Prešov už roky nemal takú možnosť a až tohto roku bol zaradený medzi 30 rizikových miest a obcí v SR. Zaujímalo nás, ako päťčlenná komisia pod vedením Petra Jergeho posudzovala žiadosti a teda či je predpoklad, že žiadatelia získajú investičné zdroje. Oslovili sme preto vedúceho živnostenského odboru na OÚ Mikuláša Draba. "Komisia zasadala celkom trikrát a jej úlohou bolo bodovacím systémom ohodnotiť jednotlivé žiadosti, ale posledné slovo bude mať minister, ktorý podpisom potvrdí súhlas na čerpanie zdrojov. Aj počas hodnotenia komisia komunikovala so žiadateľmi, najmä v prípadoch, kde boli žiadosti neúplné. Asi v desiatich prípadoch konzultovali výšku požadovanej čiastky, najmä ak išlo o vysoké sumy," uviedol.
Na našu otázku, aké najčastejšie chyby sa v žiadostiach objavovali, čo je prirodzené pri žiadateľoch- nováčikoch pripomenul, že zaregistrovali aj rozpor medzi obchodným menom žiadateľa na predloženom potvrdení a navrhovateľom, ktorý investičné zdroje žiadal, hoci išlo o tú istú osobu. V takom prípade sa mohlo stať, že pri schválení projektu by podnikateľ s iným obchodným menom nemal prístup k peniazom. "Napriek tomu, že pokyny k tomu, čo musí obsahovať žiadosť a aké prílohy je nutné doložiť boli jasne dané, viaceré dobré projekty mali formálne, hoci zásadné nedostatky. Preto sme so žiadateľmi opakovane komunikovali."
Keď sme sa opýtali, aké činnosti sa v projektoch objavili, dozvedeli sme sa, že išlo o pomerne široké spektrum. Len v jedinom prípade išlo o remeslo a to kožušníctvo. V ďalších o priemyselnú a stavebnú výrobu, prípadne cestovný ruch, ale jednoznačne dominovali služby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš