zastupiteľstva. K ekonomickým výsledkom v spoločnostiach Bardbyt a Bardterm poslanci výhrady nemali. Zato s výhradami schválili správu o hospodárení v spoločnosti Bardejovská televízna spoločnosť (BTS) a v mestskom podniku Bapos.
Prvou výhradou čo odznela na adresu podniku Bapos bolo nesplnenie investícií, z plánovaných 7 miliónov Sk preinvestovali len 2 milióny. Najviac kritiky na Bapos predniesol poslanec Miloš Mikula. Zdôraznil, že podnik dostáva najvyšší finančný príspevok od mesta, pre rok 2003 konca požadovali 50 miliónov korún (v roku 2002 dostali 46 725-tisíc Sk), pritom im chýba stratégia. Podotkol, že Bapos by sa mal zameriavať na verejnoprospešné činnosti, má však veľa neefektívnych podnikateľských aktivít. Uviedol, že 180 zamestnancov podnikateľskou činnosťou vyrobilo stratu 23 miliónov korún. Výhrady mal aj voči úrovni riadenia v podniku. Pripomenul, že riaditeľ Baposu Mikuláš Reviľák sa funkcie vzdal. „Poverený vedením je iný pracovník a aj tento je práceneschopný, takže riadením poveril ďalšieho. Je toto v súlade so Zákonníkom práce?" - pýtal sa.
Za nešťastné považuje Mikula aj hospodárenie v skleníkoch Baposu. V minulom roku totiž vyrobili stratu 6 miliónov korún. Kritike podrobil tiež vysokú réžiu pri kosení. K téme kosenia v meste sa pridal aj poslanec Ladislav Haniš. Skonštatoval, že trikrát ročne sa kosí 8-tisíc metrov štvorcových, čo de facto je 240 ha trávnatej plochy. „Ak si Bapos účtuje za meter štvorcový 1,99 Sk za pokosenie mesto zaplatí cez 4 milióny Sk. Na hektár pokosenej trávy je to 19 900 korún." Podotkol, že ak by Bapos ponúkol túto službu súkromnej firme za réžiu 1,50 Sk tak do rozpočtu by získal vyše milión korún.
Napokon odzneli konkrétne návrhy na opatrenia. Zamietol sa nákup auta pre odchyt túlavých psov pre Bapos za 300-tisíc korún, s tým že je to veľký luxus. Problém sa vyriešil tak, že auto Škoda Forman sa previedlo do Baposu z majetku mestskej polície. Na potrebu zainvestovať do verejného osvetlenia, ktoré v meste svieti stále menej a menej poslanci reagovali tak, že odsúhlasili vypísanie verejnej súťaže na rekonštrukciu a modernizáciu verejného osvetlenia. Na zlý stav cestných komunikácií „lebo celé mesto je plné dier a milión korún na to, aby sa s tým urobil poriadok, stačiť nebude," reagovali poslanci tým, že viazali financie.
Neobišli ani problém parkovísk, ktoré v minulom roku spôsobili pre Bapos stratu cez milión korún. „Treba s nimi niečo robiť, trebárs ich prenajať," skonštatoval poslanec Mikula. Napokon spomenul aj cintorínske služby, poznamenal že ceny sa stále zvyšujú, ale príjmy znižujú, pritom všade vo svete sú cintoríny efektívne aj preto sa o nich privátne firmy priam bijú.
V súvislosti s hospodárením v Bapose sa žiada uviesť, že poslanci napokon v uznesení povereného riaditeľa zaviazali, aby prijal efektívne opatrenia s prihliadnutím na transfér 38, 2 milióny korún z mesta pre rok 2003. Tiež sa má postarať o sprevádzkovanie domu smútku v Dlhej lúke a na nasledujúce zastupiteľstvo má pripraviť upravený plán vecných úloh úprav komunikácií a chodníkov v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš