že sociálne odkázaní rodičia si nemôžu dovoliť kúpiť svojim deťom, ktoré dochádzajú za vzdelaním časové cestovné lístky. To je aj prípad našej čitateľky z Matejoviec nad Hornádom.
Minulý mesiac si totiž nemohla dovoliť vyčleniť z rodinného rozpočtu sumu 200 korún peniaze na žiacky mesačný lístok pre jej syna piataka, ktorý navštevuje základnú školu v Spišskej Novej Vsi. Deficit v domácej kase chcela teda poriešiť kúpou týždenného lístku. "Ten totiž stojí 48 korún. Aké však bolo moje prekvapenie, keď mi vodič autobusu v pondelok ráno (31.3. 2003) povedal, že majú pokyn od svojho vedenia, a to predávať iba mesačníky. Následne som sa ho opýtala, že ak syn si bude celý týždeň kupovať cestovné lístky na každú cestu zvlášť, to je po osem korún, či mu na budúci týždeň predá týždenný cestovný lístok. Znova som dostala zápornú odpoveď. Týždenníky sú vraj už zrušené," popísala svoju skúsenosť naša čitateľka z Matejoviec nad Hornádom a následne sa pýta, či vôbec existuje nejaký právny predpis, ktorý oprávňuje SAD závod v Spišskej Novej Vsi vydať takéto rozhodnutie. Svoju nespokojnosť dokonca adresovala v sťažnosti Ministerstvu financií SR.
Dopravný námestník zo spišskonovoveských SAD Ing. Peter Koreň má však na celý problém iný názor. "Predaj týždenných časových lístkov začal hlavne v tomto roku neúmerne narastať. Pre porovnanie v roku 2001 sa v januári predalo 274 týždenníkov. V tomto roku v januári sme už však predali až 3 141 týchto lístkov. Na druhej strane sa však vo veľkom množstve sťažovali vodiči autobusov. Ranné pondelkové, dokonca aj utorkové autobusové spoje kvôli kúpe týždenných lístkov meškali. Informovali sme preto vodičov, aby prednostne predávali mesačné cestovné lístky, tak ako je to uvedené pod cenníkom v oblastnom cestovnom poriadku. Je však možné, že niektorí naši zamestnanci si to vysvetlili po svojom. Nemôžeme však byť s každým vodičom všade," zaujal stanovisko P. Koreň. Ako ďalej dodal, predaj mesačných lístkov uprednostňujú aj preto, lebo mnohých žiakov prichytili vodiči pri klamaní. Okrem toho, dopravný námestník je presvedčený, že spomínaný vodič sa nedopustil závažnej chyby, pretože "podľa Prepravného poriadku je cestujúci povinný zaobstarať si časový lístok deň vopred."
Dopravný námestník nám v tomto prípade sprístupnil aj štatistické údaje hovoriace o predaji časových lístkov v uplynulých dňoch. Spomínané týždenníky a mesačníky predali vodiči priamo v autobusoch. Kým napríklad v nedeľu 30. marca toho roku si časový cestovný lístok kúpilo iba 69 cestujúcich, deň nato v pondelok museli vodiči autobusov predať až 779 časových cestovných lístkov. Podobná situácia sa opakovala na sklonku apríla toho roku. V posledný aprílový deň, ktorý pripadol na stredu predali vodiči 225 lístkov, v prvý májový deň však to bolo až 449 Spišiakov, ktorí sa rozhodli u vodičov autobusov kúpiť si časový cestovný lístok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš