museli leteckí záchranári pomáhať vyčerpanej a dezorientovej českej turistke z Chrudima, ktorá sa stratila v Západnej stene Lomnického štítu. Podľa slov lekára Leteckej záchrannej služby Air transport Europe (LZS ATE) z Popradu, 24-ročná žena najprv stúpala po chodníku, neskôr z neho zostúpila a už nenašla cestu späť. "Žena nebola zranená, ale vzhľadom na to, že po zemi by trval výstup predsa len o čosi dlhšie, zasahoval vrtuľník," povedal nám lekár LZS ATE. Vyčerpanú Češku vysadila helikoptéra na Téryho chate. Ošetrenie nebolo potrebné.
Riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Tomáš Vančura upozorňuje všetkých návštevníkov našich veľhôr, aby si uvedomili, že tatranské doliny sú podľa platného návštevného poriadku až do pätnásteho júna pre verejnosť uzavreté. "Zákaz nemusia celkom rešpektovať organizovaní členovia národných horolezeckých spolkov, ako je napríklad Slovenský horolezecký spolok JAMES. Aj títo ľudia však nemajú počas sezónnej uzávery prístup úplne všade," konštatoval šéf ochranárov. Ako dodal, novela Zákona o ochrane prírody a krajiny posilnila právomoci strážcov prírody. Stali sa podobne ako policajti verejní činitelia. V prípade, že niekoho stretnú mimo vyznačeného chodníka môžu mu na mieste vyrúbiť pokutu až do výšky dve tisíc korún.
Navyše, už niekoľko mesiacov platí Zákon o horskej záchrannej službe. Môže sa stať, že tí, ktorí úmyselne porušili návštevný poriadok a museli byť transportovaní do bezpečia za svoju cestu riadne "zacvakajú".
Ján Kuboši z ATE ale hovorí, že naša legislatívna úprava nemôže byť nadradená medzinárodnej zmluve. Podľa jeho slov, keď má Slovenská republika podpísané platné medzištátne dohody o poskytovaní a úhrade zdravotnej starostlivosti nemôže od pacienta, žiadať úhradu nákladov za zdravotnú starostlivosť. "Platí to aj pre tento konkrétny prípad," uzavrel J. Kuboši.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš