hradu. Stalo sa tak presne v deň Medzinárodného dňa múzeí. Päť miliónov korún, štyri roky a pevné nervy potrebovali na dokončenie správca hradu, Ľubovnianske múzeum (ĽM) v Starej Ľubovni.
Definitívne ukončenie prác ohlásili stavbári koncom marca. "S financiami bolo veľmi ťažko, pretože vieme, aké je situácia. Podarilo sa nám však u kompetentných počnúc Ministerstvom kultúry, cez štátny fond Pro Slovakia, Krajskú úrad v Prešove a Prešovský samosprávny kraj," uviedla pre náš denník riaditeľka ĽM Monika Pavelčíková.
Veža sa rekonštruovala podľa drevorezby, ktorá sa zachovala v kostole v Starej Ľubovni a pochádzala z polovice šestnásteho storočia. Na vrchol vyhliadkovej veže sa dostanete po viac ako sto schodoch. V prípade priaznivého počasia je z nej nádherný rozhľad na Levočské vrchy, Pieniny, údolie rieky Poprad a taktiež na Vysoké Tatry.
Návštevníkov čaká v podstate pôvodný interiér a zaujímavá tiesňava, tak ako sa na dobrú vežu patrí. "Trocha sme sa obávali, že verejnosť nás za to podrobí kritike. Ide sa tam totiž ťažko. Ale nestalo sa. Páni s Mestského úradu v Starej Ľubovni hovorili, že práve ten výstup je ohromným zážitkom," konštatovala riaditeľka. Ako dodala, schody sú pevné a zrútenie nehrozí.
Zrekonštruovanú atrakciu mal prísť pôvodne otvoriť bývalý majiteľ hradu José Zamoyski de Borbon y Borbon, ktorý momentálne žije v Španielsku. Vežu nakoniec otvoril predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík. Podľa slov M. Pavelčíkovej, gróf nakoniec odriekol účasť pre časové zaneprázdnenie. Ako pamiatku na milú slávnosť mu organizátori pošlú videokazetu.
Rod Zamoyských ale neobišiel naprázdno. V jednej z miestností dolného hradu bola inštalovaná výstava predmetov tohto slávneho rodu. Okrem iného môžete vo vitrínach obdivovať fotoaparáty a kamery z tridsiatych rokov, ktorá kedysi patrili grófovi. "Sú tam tiež drobné predmety po grófke Izabele, uniforma a listina, ktorá dokazuje, že gróf pôsobil v ráde Maltézskych rytierov. Veľa sa z toho nezachovalo, pretože rodina odišla v roku 1994 a múzeum vzniklo až v roku 1956. Veľa vecí sa nezanechalo. Sme veľmi vďační tým občanom, ktorí boli ochotní predmety múzeu venovať," dodal na záver riaditeľka.
Medzinárodný deň múzeí si i keď o čosi skromnejšie pripomenuli aj v hradnom múzeu v Kežmarku. Podľa slov riaditeľky Eriky Cintulovej, návštevníkom prišli minulý týždeň spestriť prehliadku expozícii mladí folkloristi z Lendaku. Tento víkend sa Kežmarčania spolu so svojimi zbierkami vybrali do neďalekého Poľského mestečka Bochnia. Tu počas dvoch víkendových dní predstavia poľským návštevníkom najkrajšie exponáty zo svojich zbierok. "Do Poľska sme vzali katovský meč z polovice šestnásteho storočia, ako aj erb mesta Kežmarku," doplnila riaditeľka.
S Poliakmi spolupracuje Kežmarské múzeum už niekoľko rokov a veľmi úspešne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš