vstupu do únie, ako napokon všetci Slováci, v druhom vyjadrili svoj názor na navrhovanú zmenu v obci. Tou malo byť pomenovanie ulíc a číslovanie domov evidenčnými číslami. Vyhlásili ho za neplatné. K úspechu totiž chýbalo 60 hlasov. Z počtu 1 635 oprávnených Širočanov sa referenda zúčastnilo 758, pričom 467 si želalo navrhovanú zmenu, 275 nie a 16 hlasov bolo neplatných.
Podľa slov starostu Širokého, Stanislava Bartoša (na snímke), aj toto miestne referendum malo svoj zmysel. Minimálne sa dozvedeli, že 37 percent obyvateľov je proti tomu, aby sa zavádzalo pomenovanie ulíc, registrácia čísel a s tým spojené zmeny v rôznych evidenciách a registroch. Napokon, náklady pre obec aj obyvateľov by sa podľa odhadov pohybovali na úrovni 500-tisíc korún a výdavky na referendum tvorili len jedno percento z tejto sumy. "Teraz je na rozhodnutí obecného zastupiteľstva, či pristúpi k zavedeniu názvov ulíc, alebo bude rešpektovať doterajší stav. Za seba môžem povedať, že minimálne sme si overili názor tých obyvateľov, ktorí sa chceli vyjadriť." Dodal, že zámer iniciovalo niekoľko písomných aj ústnych žiadostí od občanov, aby v obci zaviedli názvy ulíc.
Dvaja voliči svojimi hlasmi rozhodli, že referendum o vstupe do EÚ bolo v Širokom s 50,09 percentami bolo úspešné. Mimochodom, zúčastnili sa na ňom aj robotníci z tunela na Branisku a práve im vydali 18 voličských preukazov. Suma sumárum, 731 voličov povedalo áno, 71 nie a 11 hlasov bolo neplatných. Z tohto počtu teda 91 percent hlasovalo za vstup do EÚ a 8 proti.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš