Ekonomický dopad týchto zmien sa pokúšali modelovať na seminári v Sabinove, ktorý usporiadali Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva, Regionálny odbor Ministerstva pôdohospodárstva SR a Šarišská poľnohospodárska a potravinárska komora v Prešove. Seminár bol určený pre vrcholový manažment poľnohospodárskych podnikov a zúčastnilo sa ho 65 riadiacich pracovníkov z okresov Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník a Humenné.
Na seminári prezentovali program ekonomický model dopadov vstupu do EÚ v oblasti poľnohospodárskej prvovýroby. Účastníci semináru mali k dispozícii šesť počítačov, na ktorých simulovali možné dopady na základe údajov konkrétneho, ale anonymného poľnohospodárskeho podniku z okresu Komárno. "Dopadlo to tak, že aj v podmienkach západného Slovenska, kde podnik mal vysokú intenzitu poľnohospodárskej výroby, musí hľadať ako ju zreštrukturalizovať a znížiť náklady. Vyšlo mu to stratové," uviedol výsledok simulovaných dopadov riaditeľ ŠPPK Ján Hanudeľ.
Mimochodom, do východiskových údajov účastníci seminára zadali priame platby z EÚ vo výške 40 percent úrovne platieb pre farmárov terajších členských krajín. Nad úrovňou 55 percent, na ktorú doplnenie priamych platieb z národných zdrojov konečne garantoval premiér Mikuláš Dzurinda, poľnohospodári stále stavajú otáznik a tak radšej zobrali priemer medzi 25 a 55 percentami.
Pre anonymný poľnohospodársky podnik z okresu Komárno pri simulácii pôsobenia v podmienkach EÚ vyšlo, že pri minimálne ziskovej rastlinnej výrobe je preňho výrazne stratová živočíšna výroba, hoci podnik vykazoval dobré výsledky v úžitkovosti a hektárových výnosoch. Podmienky poľnohospodárskych podnikov na západe Slovenska a v znevýhodnených oblastiach východného Slovenska sa však nedajú automaticky porovnávať. "Pokiaľ by sme tento program aplikovali na naše podmienky, tak sú tu ešte iné možnosti použiteľné v takzvanej znevýhodnenej oblasti, ktoré podnik zo západného Slovenska nemohol uplatniť. Teraz to budeme prepočítavať, ako to dopadne, ale tiež to nebude valné. Podniky, ak budú chcieť existovať a pôsobiť poľnohospodársky, budú musieť robiť veľmi vážne a radikálne zákroky do svojich schém a štruktúry podnikania," vyjadril sa J. Hanudeľ.
V prešovskom regióne simulácia ekonomických dopadov vstupu do EÚ prostredníctvom počítačového programu potrvá do začiatku júna. Budú s nim chodiť od podniku k podniku a na základe údajov o nákladoch na výrobu a výstupov ukazovať pozíciu, v akej sa po vstupe do EÚ ocitne konkrétny podnik. "Tento program ukazuje realitu tak na 90 percent," poznamenal J. Hanudeľ. Aj to je dostatočný podklad na zistenie, na čo by sa mal podnikový manažment v dohľadnej dobe zamerať - či na nákladmi, produktivitu práce, pracovné sily, intenzitu výroby a podobne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš