Prešove Jozef Muránsky, bolo v okrese 138 okrskov a ORK prijala rovnaký počet platných zápisníc.
Z celkového počtu 119 863 občanov oprávnených hlasovať si vyzdvihlo hlasovacie lístky 69 989, čo je 58,39 percenta. Odovzdaných bolo 69 918, platných 68 883 a neplatných 1035 hlasovacích lístkov. Z daného kvóra hlasovalo za to, aby sa SR stala členským štátom Európskej únie 64 998 občanov, 3885 bolo proti. V samotnom krajskom meste bola účasť ešte vyššia, k urnám prišlo 58,13 percenta voličov.
"Referendum prebehlo bez rušivých elementov, nezaznamenali sme sťažnosti na jeho priebeh," uviedol Muránsky, pričom dodal, že komisia riešila iba niekoľko technicko-metodických otázok, inak sa žiadne problémy nevyskytli. Zdôraznil, že súčinnosť jednotlivých členov komisie bola vysoká, jedinou zmenou bolo, že Václav Mihok z HZDS sa vzdal členstva a nahradil ho spolustraník Milan Janoško. Prácu komisie to však podľa Muránskeho nijako neovplyvnilo.
Vo všeobecnosti bola v meste vyššia účasť ako na vidieku. Z prešovských okrskov odovzdal zápisnicu ako prvý predseda okrsku č. 21 (Nižná Šebastová) - prišlo tam 59,1 percent - už o 14.25 hod. Najmenej občanov sa zúčastnilo referenda v okrskoch č. 31 (CZŠ sv. Gorazda, Solivar), kde prišlo 46,6 percent ľudí a č. 25 (Šarišské osvetové stredisko, Ul. J. Borodáča) s účasťou 48,1 percenta. Na viacerých miestach Prešova však počet hlasujúcich prekročil 60 percent.
Obcí, ktoré nedosiahli päťdesiatpercentné kvórum, nebolo v Prešovskom okrese veľa. V Lučinej došlo 49,2 percenta občanov, v Proči 46,3 percenta, v Malom Slivníku 45,9 percent a o negatívny rekord sa postarali obyvatelia Červenice, ktorých sa k urnám dostavilo iba 39,1 percenta. V niektorých malých obciach sa číslo percentuálnej úspešnosti referenda vyšplhalo aj cez 70 percent, napríklad v Ondrašovciach, Záborskom či Lažanoch.
"Trochu nešťastné sa nám zdalo členenie volebných okrskov v meste Prešov, najmä na Sídlisku III. Je škoda možno aj tých niekoľko málo hlasov ľudí, ktorých to odradilo," skonštatoval šéf ORK na margo toho, že primátor znížil oproti parlamentným a komunálnym voľbám počet okrskov. Mimochodom, samotný primátor Milan Benč bývajúci na Ul. Mirka Nešpora, kde doposiaľ hlasoval, musel ísť k referendu v okrsku na Mukačevskej. Pre porovnanie, na minuloročné voľby bolo vytvorených v meste Prešov 67 okrskov, na referendum ich bolo iba 43! Podarilo sa nám tiež zistiť, že faktorom, ktorý zrejme odradil časť ľudí z dedín, boli plynári. Tí totiž presne v piatok doručili ľuďom papiere s nedoplatkami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš