znížení platov o 15 percent mal v bardejovskej nemocnici na základe rozhodnutia vedenia a správnej rady, platiť od 1. apríla. Lekárske odbory však argumentovali, že síce kolektívna zmluva skončila platnosť posledným marcovým dňom, no mzdový predpis platiť nemôže, keďže, ak nová kolektívna zmluva nie je podpísaná, do konca apríla platí stará.
Predsedníčka lekárskych odborov v bardejovskej nemocnici Renáta Švecová nás včera informovala, že lekári troch oddelení - chirurgie, gynekológie a ARO sa rozhodli využiť svoje zákonné právo, a keď vyčerpajú Zákonníkom práce stanovenú povinnosť odpracovať 100 hodín, nenastúpia na ďalšie pohotovostné služby. Švecová zdôraznila, že v tejto súvislosti sa určite objavia otázky, čo s pacientmi, či nedôjde k poškodeniu, alebo ohrozeniu ich života a zdravia. "Pripravujeme krízový režim, aby sa nič nestalo. Nechceme, aby pacienti boli zaťahovaní do sporu medzi nami a vedením nemocnice."
Predsedníčka lekárskych odborov ďalej podotkla, že o tom, či lekári spomínaných troch oddelení vskutku nenastúpia na pohotovostné služby, sa rozhodne v piatok na verejnom zhromaždení za účasti šéfa Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár a prísť by mal aj viceprezident lekárskej komory. Tiež povedala, že správna rada nemocnice síce prišla s ústretovým krokom, aby nový mzdový predpis neplatil od 1. mája, ale sa odsunul ešte o dva mesiace, a medzitým aby sa rokovalo. "Lekári však už stratili dôveru voči vedeniu." Ako príklad uviedla R. Švecová, že minulý rok uzatvárali kolektívnu zmluvu až 20. decembra. "Nechceme, aby sa toto opakovalo." Nakoniec poznamenala, že aj skutočnosť, že riaditeľ nemocnice Marián Petko má v terajšej napätej dobe dovolenku lekári chápu negatívne.
Situáciu včera komentoval aj Marian Kollár: "Riaditeľ nemocnice sa rozhodol zdravotníckym pracovníkom neodôvodnene znížiť plat napriek tomu, že vykonávajú rovnakú činnosť, podávajú rovnaké výkony ako v ostatných zdravotníckych zariadeniach, v ktorých je odmeňovanie podľa zákona o verejnej službe. Jediný dôvod jeho kroku je mať vyrovnaný rozpočet." Pohotovostná služba je limitovaná 100 hodinami ročne. Ak niekto už odslúžil tento počet hodín v rámci pohotovostných služieb, nikto nemá právo túto osobu nútiť slúžiť viac. Môže tak urobiť len so súhlasom zamestnanca, konštatoval Kollár.
Autor: Marianna MEŠŠOVÁ & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš