Korzár logo Korzár Spiš

Mesto Prešov chce oživiť centrum - zákazmi a obmedzeniami

Prešov - Mestská samospráva sa rozhodla oživiť centrum mesta. Pekné predsavzatie. Odbor podnikateľskej činnosti a životného prostredia Mestského

úradu (MsÚ) v Prešove má recept, ako centrum oživiť. Pripravil návrh všeobecne záväzného nariadenia o prevádzkovom čase obchodnej a podnikateľskej činnosti, ktorým sa zaoberala mestská rada. Nuž a aký je ten recept na oživenie krajskej metropoly? Vzorne socialistický - zákazy, obmedzenia a sankcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa dôvodovej správy predkladaného materiálu je v súlade so "záujmom mesta a jeho obyvateľov, aby v jeho centre v rámci oživenia mesta boli obchodné prevádzky otvorené do večerných hodín, reštauračné prevádzky v nočných hodinách...". Návrh na "oživenie", ako to nazýva samotné mesto, je logický. Horšie je to s metódami. "Všeobecný prevádzkový čas v prevádzkach obchodu a služieb na území mesta Prešov je od 05.00 hod. do 22.00 hod." (Čl. 4, 1a) A teraz pozor - platí to "všetky právnické a fyzické osoby oprávnené na vykonávanie obchodnej činnosti" (Čl. 2, b). Čo to v praxi znamená? Každý obchod, každá práčovňa, každý bar, či už v centre alebo na sídlisku, má mať otvorené presne v uvedenom čase.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh z dielne radnice však myslí aj na non-stop prevádzky, ktoré "poskytujú služby nepretržite a svojou činnosťou nenarušujú nočný kľud, verejný poriadok a životné prostredia (markety, supermarkety, čerpacie stanice PHM, hotely, ubytovanie, atď.)". Toľko základné pravidlá o čase predaja, ktoré majú už len jeden bod, osobitne zdôrazňujúci, že "prevádzkový čas letných terás s funkciou občerstvenia je zhodný s prevádzkovým časom príslušnej prevádzky".

Takto si teda mesto predstavuje "oživenie" centra. Všetky letné terasy, a nielen tie, o desiatej večer zatvorí a hotovo. Zaujímalo nás, aký zmysel vlastne takéto nariadenie má, prečo to radnica jednoducho nenechá na trh, ktorý si s otváracími hodinami poradí sám a lepšie, ale dáva "v rámci oživenia mesta" striktné zákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca prednostu MsÚ Marián Eliáš síce pripustil, že "ten materiál je trochu zvláštny", ale zdôraznil, že "v každom prípade chceme oživiť čulý ruch v centrálnej mestskej zóne a nepoškodiť podnikateľov".

Proti centralistickým nariadeniam je radný Jozef Kužma (DS). "Mne by nevadilo, keby boli terasy otvorené v lete aj do druhej, tak, ako v Grécku. Uznesenie je trochu vadné. Žiadal som napríklad vynechať bary, lebo je scestné, že majú mať otvorené od piatej do dvadsiatej druhej, keď bary fungujú skôr od dvadsiatej druhej do piatej. No nemáme vôbec zadefinované, čo je bar."

Jedným z argumentov je, že ak budú dlhšie otvorené terasy, bude viac opilcov. Nazdávame sa, že predkladané nariadenie tento problém aj tak nevyrieši. A zdá sa byť rozumnejšie, keď ľudia popíjajú na pešej zóne, pod dohľadom iných ľudí, kamerového systému, mestskej polície a za viac peňazí, než by sa mali opiť mimo hlučného davu, takpovediac z vlastných zásob. Nevraviac o tom, že z terás má mesto priame peniaze, na jednej strane je to vysoký nájom, na druhej priamu daň z predaja alkoholu a tabaku. "Mne to pripadá ako ruský systém. Za to, že nejakí opilci idú spievajúci, trestáme nie ich, ale toho, kto má zariadenie," podotkol opozičný J. Kužma.

SkryťVypnúť reklamu

Nariadenie obsahuje aj ďalšie pozoruhodnosti. Kým terasy musia byť zatvorené, iných obchodníkov mesto núti, aby mali otvorené. Aj keď malé obchody na Hlavnej ulici nemajú po 17. hodine takmer žiadne tržby, podľa terajšieho nariadenia i nového návrhu musia mať otvorené do 18. hodiny. Či sa im to páči, alebo nie. A nesmú mať obedňajšiu prestávku (aj keď toto je asi sporné, čo musí byť jasné každému, kto aspoň počul o Zákonníku práce). Marián Eliáš návrh radnice obhajuje. "Je snaha mesta usmerniť podnikateľov, aby mali otvorené aj cez obedňajšiu prestávku... Odbor má vysledované prevádzky s tým, že väčšina podnikateľov si sleduje tržby a podľa nich by chcela mať otvorené len do 17. hodiny, mesto ich chce tlačiť do toho, aby mali do osemnástej. Myslím si, že po čase sa to ustáli, a keď sa zlepší ekonomická situácia, sami budú mať záujem, aby mali otvorené do 18. hodiny." Kritik návrhu Jozef Kužma nesúhlasí: "Sranda skončí, ak sa to naozaj schváli a príde SOI-ka za podnikateľom, a začne ho cvičiť, prečo nemá otvorené."

Toľkoto úradníci a politici. Čo však na návrh hovoria samotní podnikatelia? Podľa slov Mariána Smetanku, ktorý má malý obchodík s ponožkami na konci Hlavnej, je nelogické, aby mesto malo určovať, kedy má mať súkromník otvorený alebo zatvorený obchod. "Mesto podnikateľský život strašne dusí. Načo je dobré, aby bol malý obchod so špecializovaným tovarom otvorený po 17. hodine? Vtedy nakupuje minimum ľudí, je to iba úradnícky výmysel. Cez obedňajšiu prestávku máme vždy otvorené, vtedy chodí najviac ľudí." Podľa neho chce každá predajňa zarobiť, preto sú obmedzenia vymyslené z úradníckych kancelárií kontraproduktívne. Poznamenal, že keby sa všetci predajcovia dohodli, a zavesili by po 17. hodine ceduľku "Inventúra", MsÚ by bol aj tak bezmocný.

Posledným sporným bodom pripravovaného "resuscitačného" nariadenia je vysoká možnosť výskytu korupcie. Pre všetky prevádzky platí rovnaký predpis, ale každá si môže požiadať o výnimku. Napríklad o povolenie mať otvorené dlhšie či kratšie. Takáto výnimka však nie je nárokovateľná, ale rozhoduje ľubovôľa úradníkov. Ďalšou vecou sú sankcie. Porušenie všeobecne záväzného nariadenia je priestupkom, no nie je jasné, akú sanciu za aký skutok prevádzkovateľ dostane. Jediným známym faktom je, že primátor môže udeliť sankciu od nula až do dvestotisíc korún. "Ani v jednom prípad doposiaľ žiadny primátor nevyužil maximálnu výšku sankcie. Maximálna pokuta bola desaťtisíc," bráni spomínané ustanovenie M. Eliáš.

Predloženým návrhom sa budú zaoberať poslanci mestského zastupiteľstva už na najbližšom zasadnutí. Jedno je isté, nový návrh nie je žiadnym krokom vpred oproti terajšiemu stavu. Preto by z neho mala, keď už nič iné, aspoň vypadnúť formulácia, že chce slúži oživeniu mesta.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 30 273
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 631
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 427
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 540
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 795
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 359
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 107
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu