stretnutie sociálnych pracovníkov zo všetkých okresov Prešovského kraja, pestúnov a profesionálnych náhradných rodičov už včera, aby verejnosti pripomenuli, ale aj ocenili ich doterajšiu prácu.
"Táto starostlivosť je nielen veľmi náročná, ale aj obetavá práca vďaka citlivému prístupu k deťom. Chceli sme ich aspoň morálne odmeniť a dať im na vedomie, že si ich vážime," povedala nám vedúca oddelenia sociálno-právnej ochrany, sociálnej prevencie a rodinných dávok na Krajskom úrade (KÚ) v Prešove Otília Hažírová.
Z rúk vedúceho spomínaného odboru Tomáša Hangoniho a zástupcu vedenia KÚ Miloslava Murajdu prevzali ocenenia pestúnske rodiny, medzi nimi aj "služobne najstaršia" mama Anna Lihosithová z Dlhej Lúky v okrese Bardejov. Momentálne majú s manželom v pestúnskej starostlivosti 10 detí z detských domovov a k tomu 6 vlastných.
"S už dospelým synom, ktorý je stále u nás máme 17 detí. Najstarší má už 24 rokov a stále je s nami a najmladšie sú dvojročné dvojičky Danka a Janka. Myslím si, že pestúnska starostlivosť je aj o tom, aby aj v dospelosti mohli deti ostať s nami a keď potrebujú pomoc, sme po ruke. Čoskoro budem babičkou a veľmi sa na to teším," zdôverila sa nám.
Opýtali sme sa, ako v rodine riešia spory. Napokon, tie sa z času na čas vyskytnú v každej rodine. Podľa Anny Lihosithovej sa deti vari aj preto, že ich je veľa, snažia prispôsobiť. Už dávno pochopili, že hádať sa nemá zmysel. "Naše deti si nedávajú pocítiť rozdiely v tom, či sú vlastní, alebo nevlastní súrodenci a to sa mi na nich páči."
Medzi ďalšími ocenenými pármi boli manželia Mária a Jozef Macákovci z Dlhej Lúky, ktorí sa starajú o päť detí a len o jedno menej majú Anna a Jaroslav Terazovci.
Najmladší pestúnski rodičia, ktorí začali len tohto roku, Anna a František Jevčákovci z Bardejovskej Novej Vsi, majú už tiež päť detí. Zaujímalo nás, čo ich motivovalo k rozhodnutiu rozšíriť svoju rodinu.
"Biologické deti máme tri a to vo veku 23, 21 a 19 rokov. Rok sme sa starali o jedného chlapčeka z detského domova a v apríli nám zverili do pestúnskej starostlivosti ďalších štyroch súrodencov. Rozhodnutie v nás dozrievalo niekoľko rokov a musím sa priznať, že som prežila aj smutné obdobie so slzami, keď sa nám postavili do cesty prekážky. Mala som totiž zdravotné problémy, ale všetko sme prekonali. Teraz sa mi splnil najväčší sen môjho života." Dodala, že ich deti prijali malých súrodencov veľmi dobre a ani s ich adaptovaním v novej rodine neboli problémy.
Pri oceňovaní nevynechali ani profesionálnych náhradných rodičov a to Vieru a Pavla Šrankotovcov, ktorí sa starajú o deti z Detského domova vo Vranove nad Topľou, Magdalénu a Jána Vitkovičovcov s deťmi z domova vo Svidníku, Helenu a Jána Litvákovcov, ktorí prijali deti z rovnakého domova a napokon Františka a Máriu Sobotovcov zo Sačurova.
Slová úprimného obdivu náhradných mamičiek k deťom, ktoré sa vďaka ich láske a usmerneniam menia a rastú v osobnosti s hodnotami, potvrdil aj hudobný program v podaní speváčok Edity Takáčovej a Evy Fuchsovej z Detského domova vo Svidníku. Akýmsi protipólom, ale rovnako talentovaným, boli mládenci Fero Balog a Laco Bubnár z Detského domova v Šarišských Michaľanoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš