Rokovanie bolo zamerané na prípravu dohody o vzájomnej spolupráci medzi Prešovským samosprávnym krajom a Malopoľským vojvodstvom. Pred podpísaním ju však bude musieť odobriť parlament Prešovského samosprávneho kraja a v Poľsku ministerstvo zahraničných vecí. Chudík informoval, že počas rozhovoru sa venovali hlavne fondom Európskej únie, ktoré mienia spoločne využívať, kultúre a školstvu. "Naše regióny sú odsúdené na spoluprácu, sme povinní v tomto smere aj konať," skonštatoval.
Maršalek Janusz Siepol predstavil vojvodstvo, ktorému šéfuje. V počte obyvateľov je Malopoľské vojvodstvo tretie najväčšie v Poľsku, má 3 200-tisíc obyvateľov. V hospodárskej oblasti je regiónom s významom na 5 - 6 mieste. Sídlom Malopoľského vojvodstva je Krakov. Podľa maršalka bolo stretnutie dobré pre výmenu skúsenosti z oblasti regionálnej samosprávy. "Tiež bojujeme o kompetencie, pričom u nás je to už piaty rok," poznamenal. Vyzdvihol skutočnosť, že vstupom do Európskej únie sa stratia slovensko-poľské hranice a prihraničné regióny sa stanú zaujímavými. Podotkol, že hoci sme prihraničnými regiónmi veľa o sebe nevieme. Uviedol, že pochádza z Gorlíc a na Slovensko do Bardejova sa dostal prvýkrát ako žiak základnej školy a potom až v roku 1993. "Bola to hranica priateľstva, cez ktorú sa veľmi cestovať nedalo."
Ako konkrétny krok pre vzájomné poznávanie spomenul vydanie mapy spoločných prihraničných oblastí v dvojjazyčnom texte, v ktorej budú tiež atraktívne miesta cestovného ruchu. Druhým konkrétnym zámerom maršalka Siepola je zorganizovať súťaž medzi školskou mládežou na Slovensku o Malopoľskom vojvodstve.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš