javí školstvo. Na poslednom stretnutí Združenia mesta a obcí Hnileckého regiónu sa starostovia dohodli, že sa so svojimi požiadavkami obrátia priamo na Ministerstvo školstva SR.
"Situácia je kritická. Od štátu sme dostali objekty, ktoré sú v dezolátnom stave, roky sa do nich neinvestovalo. Jednotlivé samosprávy nemajú v rámci svojich rozpočtov peniaze na tak nákladné opravy, ako sú napríklad nové strechy. To už nehovorím o nefunkčných kotolniach," vyjadril sa hovorca starostov z Hnileckej doliny Ing. Dušan Daniel.
Na dôvažok, volení predstavitelia obcí sú rozhorčení aj terajším prídelom štátnych peňazí na bežné výdavky a doterajším hospodárením gelnického okresného úradu. "Na ročnú prevádzku základnej a materskej v našej obci nám bolo určených 1 100 tisíc korún. V prvom polroku však okresný úrad vyčerpal až 52 percent. Ako samospráva sme po prechode kompetencií dostali už len 48 percentný podiel," vysvetlil D. Daniel situáciu v Nálepkove v obci, kde pôsobí ako starosta.
Na margo Hnileckej doliny dodal, že jednotliví starostovia majú pokryté náklady na bežný chod škôl iba do konca mája. "Neviem, čo budeme robiť v budúcom školskom roku. Za čo budeme kúriť v školách v októbri a novembri ? Ak sa situácia nevyrieši a nebudeme mať čím kúriť už teraz starostovia hovoria o zimných starostovských prázdninách," dodal na margo budúcnosti hovorca Združenia mesta a obcí Hnileckého regiónu.
Prívlastok akútna prináleží situácii školách v Smolníku, v Helcmanovciach, kde je nutné rekonštruovať kotolňu. V Margecanoch v základnej a materskej škole zase učiteľky, keď zaprší pobehujú s nádobami, do ktorej zachytávajú dažďovú vodu. "Od štátu sme prebrali ťarchu v podobe týchto havarijných situácii. Ak u nás prší, učiteľky musia riešiť premiestňovanie detí do iných tried. Okrem toho potrebujeme vymeniť podlahy a okná. V obecnom rozpočte však na to nemáme peniaze. Oslovili sme už rezortné ministerstvo, táto problematika sa však podľa mňa musí riešiť komplexne," vyjadril sa pre naše noviny starosta Margecian Ing. Igor Petrík.
V čase našej návštevy akoby naschvál v Margecanoch vládlo daždivé počasie. Učiteľky v materskej škole práve "bojovali" s mokrým kobercom. Premočený strop a plesnivé fľaky na strope sú súčasťou takmer každej miestnosti v Materskej škole v Margecanoch, ktorú navštevuje približne 60 detí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš