vyše 57-tisíc korún. Zvýšené náklady na stráženie lesov a prevenciu pred krádežami nie sú vyčíslené. Pozitívnu úlohu zohral aj zvýšený počet strážcov prírody v Slovenskom raji a taktiež zvýšená ostražitosť zo strany urbariátov a majiteľov lesov v národnom parku. Oproti miliónovým škodám, ktoré spôsobili v nedávnej minulosti nepovolené výruby stromov na Čingove a v Prielome Hornádu, sa situácia zlepšuje. Riaditeľ Správy národného parku Slovenský raj (NPSR) Dušan Bevilaqua však tvrdí: "Problém s krádežami stále nie je vyriešený."
Situáciou okolo nelegálneho výrubu stromov najmä zo strany obyvateľov okolitých rómskych osád sa včera zaoberali ochranári a majitelia lesov na záverečnom stretnutí, zameranom na vyhodnotenie škôd a doterajších opatrení. Skonštatovali, že novela trestného zákona, známa ako farmársky zákon, priniesla efekt. Problémom pre súkromných majiteľov lesov ostáva stráženie lesa - máloktorý urbariát si môže dovoliť permanentnú strážnu službu v lese. Osobitným problémom je letanovská osada, kde je drevo jedinou možnosťou vykurovania chatrčí. Situáciu tu už niekoľko rokov rieši občianske združenie Zachráňme Letanovský mlyn.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš