Gerlachov Študentovi popradského Gymnázia Dominika Tatarku Tomášovi Kubicovi (na snímke) z obce Gerlachov sa nedávno podaril husársky kúsok.
V prestížnej súťaži, ktorú vypísala pobočka Newyorskej univerzity v Prahe získal vďaka svojej obsiahlej eseji na tému výhody a nevýhody začlenenia Českej republiky do Európskej únie ako jediný Slovák vynikajúce druhé miesto a "vypálil" tak rybník svojím českým rovesníkom. Jeho snaha bola ocenená ročným bezplatným štúdiom na tejto univerzite. O tom, čo všetko predchádzalo jeho výbornému umiestneniu sme sa dozvedeli z rozhovoru, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Ako si sa k tejto súťaži vôbec dostal?
Začalo sa to tým, že som sa rozhodol na tejto škole študovať. O jej existencii som sa dozvedel na sklonku minulého roka. Najprv som kvôli vysokému školnému nepokladal za reálne to, že by som tam mohol študovať, ale neskôr som si našiel sponzora, ktorý bol ochotný za mňa zaplatiť školné. Takže som sa zapojil do súťaže. Úlohou bolo napísať esej na tému: Následky vstupu Českej republiky do Európskej únie do roku 2004. Rozsah bo daný na minimálne dva až tri tisíc slov. To je asi štyri až päť strán. Samozrejme, v anglickom jazyku. Ja som napísal asi päťdesiat strán. Nepodarilo sa mi totiž, akokoľvek som sa snažil vtesnať všetky výhody a nevýhody na päť strán. K tomu som navyše urobil aj cédečko. Je na ňom prezentácia eseje, mapa a nejaké obrázky. Nedávno ma pozvali do Prahy na vyhodnotenie výsledkov a dozvedel som sa, že som skončil druhý.
Mal si veľa "konkurentov" zo Slovenska?
Výhodou v tomto roku bolo to, že sa do súťaže mohli po prvýkrát zapojiť aj Slováci. Predtým súťaž vyhrávali Ukrajinci a Nemci, ale tí študovali v Čechách. Zo Slovenska práce poslali asi štyria ľudia.
Nerobilo ti problém písať o výhodách a nevýhodách vstupu do Európskej únie nie našej, ale susednej krajiny? Ako si získaval informácie?
Spočiatku to bolo ťažké. Pýtal som sa organizátorov, či by som predsa len nemohol písať o vstupe Slovenska do EÚ, ale povedali mi, že keďže sú školou pôsobiacou v Českej republike, téma platí aj pre mňa. Musel som sa prispôsobiť. Pri zháňaní informácií som sa kontaktoval s Informačným centrom Európskej komisie v Českej republike. Boli veľmi ochotní a poslali mi strašne veľa materiálov, podkladov a kníh. Esej som pripravoval asi tri mesiace.
Čerpal si aj z iných zdrojov?
Čerpal som práve z už spomínanej zásielky z informačného centra. Informácie som mal aj z inej súťaže do ktorej som sa zapojil minulého roku a nejaké materiály nám poskytol slovenský premiér u ktorého sme boli na návšteve. Samozrejme, hľadal som aj na internete a zo špeciálneho cédečka.
V podmienkach súťaže stálo, že esej musela byť napísaná po anglicky. Napísal si takmer päťdesiat strán, nerobilo ti to trocha problém?
Pôvodne som pozbierané informácie z viacerých zdrojov spracoval v slovenskom jazyku. Neskôr som napísaný text preložil do angličtiny. So samotným prekladom problém nebol, angličtinu ovládam dobre, skôr bol problém s materiálmi. Niektoré zdroje si protirečili.
Určite si mal s druhého miesta veľkú radosť...
Určite som bol rád, ale na druhej strane som bol aj trocha sklamaný. Na jednej strane som sa tešil, že som a dobre umiestnil, na strane druhej som bol sklamaný, že som to nevyhral.
Koľko je ročné školné na univerzite?
Približne 140-tisíc českých korún. Záleží od hlavného predmetu a od počtu zapísaných kurzov. Ja osobne budem študovať odbor biznis administration, čiže podnikový manažment. Prvý ročník je najdrahší. Je tam najviac predmetov. Postupne je ich každý rok menej, tým pádom klesá aj školné.
Prečo si sa rozhodol pre štúdium na drahej, súkromnej univerzite?
Myslím si, že v tomto prípade ide o kvalitu za rozumnú cenu. Pre nás je to veľký peniaz. Rodičia by na to nemali. Nejaké finančné prostriedky mám sľúbené od sponzora, takisto sa dá získať aj štipendium. Napríklad traja najlepší študenti v semestri získajú zľavu na ďalšie štúdium. Prvý môže získať zľavu dokonca až päťdesiat percent. Na druhej strane, táto škola bola založená v spolupráci zo State University of New York, jednou z najväčších verejných vysokých škôl v USA. Keby som študoval priamo tam, platil by som štvornásobne vyššie školné. Myslím si, že s touto školou získam väčšie uplatnenie na trhu práce jedna k v Českej republike a neskôr aj v samotnej EÚ.
Keď sme pri EÚ, čo si myslíš o prebiehajúcej referendovej kampani?
Priznám sa, že som ju veľmi nezaregistroval. Ťažko povedať, či sa začala skoro, alebo neskoro. Podľa mňa by kampaň mohla byť aktívnejšia. Politici sa príliš spoliehajú na prieskumy verejnej mienky. Nedávno sa ale aj Pál Csáky vyjadril, že začína mať obavy o účasť. Predpokladám, že tí, čo sa referenda zúčastnia budú hlasovať za vstup. Účasť odhadujem na plus mínus šesťdesiat percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš