platieb z národných zdrojov v prvom roku po vstupe do Európskej únie na 55 percent úrovne farmárov terajších členských krajín tohto spoločenstva. Vlády Česka, Poľska a Maďarska už tak urobili dávno.
Lenže naši poľnohospodári po vstupe do EÚ vôbec nemusia dostať ani korunu. Musíme totiž najprv dobudovať inštitúcie, ktoré zabezpečia pre poľnohospodárov tok finančných prostriedkov z EÚ a z domácich zdrojov.
Základnou inštitúciou by mala byť Platobná agentúra a systém IACS, ktorý je jej programovým vybavením. Budú v ňom jednotlivé registre, ako register pôdy, zvierat, fariem, žiadostí a pokračovať by sa dalo ďalej.
Od 1. apríla na ministerstve pôdohospodárstva vznikla sekcia platobnej agentúry, ktorá by sa od 1. júla mala osamostatniť. Všetkých 36 doterajších Regionálnych odborov ministerstva pôdohospodárstva, budú súčasťou Platobnej agentúry, ktoré by mali prijímať žiadosti od poľnohospodárskych subjektov, zaoberať sa prvotnou verifikáciou a kontrolou a zabezpečovať podávanie informácií ďalej do centra.
"Roboty je veľa a času málo, lebo keď nezvládneme do konca roka implementáciu alebo spustenie Platobnej agentúry, poprípade nebudeme mať vytvorené jednotlivé registre, tak v roku 2004 k nám žiadne euro nepríde. Do toho sa treba priprieť a toto treba robiť v prvom rade," uviedol pre Korzár riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč.
Fungovanie Platobnej agentúry ešte nie je presne dopracované. Jedno je isté, že prešovský a novozámocký región boli vybrané do pilotného projektu pre implementáciu systému IACS a Platobnej agentúry do praxe. "Našou úlohou je modelovým spôsobom ukázať, akým spôsobom by mali platby prechádzať. Akým spôsobom sa budú prijímať žiadostí a potom posúvať do centra, vykonávať prvotná kontrola a akým spôsobom sa budú žiadostí vyhodnocovať až do pridelenia platieb farmárovi alebo poľnohospodárskemu podniku a následné vykonávanie kontroly," reagoval M. Košč.
Prvú kontrolu pripravenosti týchto procesov by mali v septembri vykonať pracovníci Európskej únie z Bruselu. V súvislosti so zaradením prešovského regiónu do pilotného projektu sa riaditeľ Košč spolu s ďalšími odborníkmi z novozámockého regiónu a ministerstva pôdohospodárstva zúčastnil pracovnej cesty do Nemecka, kde sa zaoberali otázkami prijímania a vyhodnocovania žiadostí od farmárov a ďalšími záležitosťami s tým súvisiacimi.
"Sú tu niektoré rozdiely oproti tomu, čo chceme uplatňovať na Slovensku. My zrejme pôjdeme cestou vytvorenia Platobnej agentúry, ktorá zastreší tieto procesy súvisiace s implementáciou. V Nemecku je situácia iná. Je tam do toho zainteresovaných viac účastníkov. Prvotné prijímanie žiadostí formou aj poradenstva vykonáva samosprávny poľnohospodársky orgán. Aj druhý krok, čo je nahrávanie žiadostí do systému, vykonáva poľnohospodárska komora a až v ďalšej časti vstupuje do toho Platobná agentúra a celkom osobitnú časť, teda kontrolnú činnosť na mieste a vypracovanie plánu kontrol vykonáva ešte ďalšia inštitúcia. Nie je však dôležité, koľko inštitúcií do tohto procesu je zapojených, ale aby bol kvalitne pripravený služobný predpis, aby sme dostali adekvátnu techniku pre možnosť prepojenia na registre," zhodnotil svoje týždňové skúsenosti z pracovnej cesty v Nemecku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš