republiku. S touto svojou misiou však už pomaly, ale isto končí. Slovensko totiž nezadržateľne mieri do Európskej únie. Na rade sú slovenskí občania, ktorí sa k vstupu môžu vyjadriť 16. a 17. mája v referende.
Práve charizmatická postava Wiersmu presviedča dennodenne z televíznych spotov, aby Slováci túto možnosť využili.
"Rozhodol som sa natočiť spot v slovenčine, aj keď ju dobre neovládam. No mám úctu k vášmu jazyku a dôležitou vecou je aj to, že slovenčina bude jedným z úradných jazykov Európskej únie, budú v nej písané všetky dokumenty."
Jan Marinus Wiersma si, ako tvrdí, Slovensko veľmi obľúbil a je mu aj ľúto, že už tu nebude pôsobiť. Na druhej strane si uvedomuje, že je to nevyhnutné.
"Jednou z vašich výhod po vstupe bude, že budete mať vlastných ľudí a nebudú k vám prichádzať z Európskeho parlamentu. Napríklad ja som Holanďan, som zamestnancom belgického Bruselu, takže so Slovenskom som nemal nič spoločné, čo bol čudný dosť pocit."
Wiersma, ktorý svoju misiu začal v roku 1997, si však Slovensko obľúbil.
"Začiatky boli ťažké," spomína spravodajca pre Slovensko, narážajúc však nie na vlastné pôsobenie, lež na zaostávanie SR v integračných snahách. Politický a diplomatický deficit bol však rýchlym tempom zmazaný a dnes je naša krajina na prahu spoločenstva štátov EÚ.
J. M. Wiersma je Holanďan, podobne ako veľvyslanec Európskej komisie na Slovensku Erich van den Linden. Možno aj preto je naturel jedného i druhého blízky tomu slovenskému. Na verejnosti nepôsobia ako 'suchári', naopak, otvorene vedia rozprávať nielen na integračnú tému. Vysoký europoslanec Wiersma napríklad zdraví spolupracovníkov a novinárom familiárnym "hello".
Na Slovensku mu imponuje viac vecí.
"Veľmi mi chutí vaše víno i destiláty," priznáva. Z jedál má rád tunajšie polievky, pochutí si i na pstruhovi. "Najradšej tu mám jelení guľáš a ďalšie jedlá z pravej diviny. To my v Holandsku nemáme."
Europoslanec sa zaujíma o kultúrne dedičstvo jednotlivých krajín EÚ. V tomto smere sa mu Slovensko poznáva, očarený bol napríklad dreveným kostolíkom vo Vyšnom Komárniku, ktorého sa stal ktitorom (patrónom). Na Slovensko sa mieni vracať aj v budúcnosti, avšak viac za oddychom než pracovne.
"Váš región je vskutku nádherný. Chcel by som si to uchovať ako tajomstvo, lebo keby som povedal o vašej prírode mojim kolegom v Holandsku, tak by vzali karavany a začali by to tu okupovať," smeje sa.
Posledným poslaním europoslanca a spravodajcu pre SR bude úspešne zavŕšiť referendovú kampaň. O jej výsledok sa nebojí, ale isté obavy má z možnej nízkej účasti.
"Verím, že si slovenskí občania uvedomia dôležitosť tejto chvíle a prídu vyjadriť svoj názor."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš