bola cena plynu lacnejšia pre maloodberateľov ako pre veľkoodberateľov, a tak sa v trhovom prostredí táto snaha dá pochopiť. Pre mestskú organizáciu Byhos, ktorá v meste spravuje bytové a tepelné hospodárstvo, to však prináša hrozbu znehodnocovania celej tepelnej sústavy. Za posledné roky sa od centrálnych zdrojov tepla v Stropkove odpojilo takmer 400 bytov.
"Odpojili sa aj školy, materské školy, stredné odborné učilište, takže v podstate z kapacity kotolne K - 4 o výkone 10 megawattov sa využíva len okolo 50 percent. Pri takomto znížení výkonu je jej prevádzka už neefektívna. Účinnosť klesla hlavne v rozvodoch a tam vznikajú vysoké straty," skonštatoval riaditeľ Byhosu Dušan Čintala (na obr.).
Mesto sa takýmto snahám občanov a inštitúciám snažilo brániť. Na odbore životného prostredia Okresného úradu (OÚ) v Stropkove však v minulom roku nepochodilo. Možno to bolo tým, že v predchádzajúcom volebnom období v mestskej samospráve a v orgánoch miestnej štátnej správy sedeli ľudia, ktorí pochádzali zo znepriatelených politických táborov. V každom prípade sa zástupcovia OÚ vyjadrovali, že oni musia zo zákona vydať stavebné povolenie na odpojenie sa od centrálneho zdroja tepla, pokiaľ sa na nich občania s takouto žiadosťou obrátia.
V súčasnosti je situácia iná. V "meste" aj na "okrese" je jednofarebné politické zoskupenie a na dôvažok vydávanie stavebných povolení prešlo na samosprávu a je na zvážení mesta, či v budúcnosti dopustí znehodnocovanie mestského majetku tvoriaceho zdroje tepla. Zrejme sa už občania snažiaci sa o odpojenie od centrálneho zdroja tepla budú musieť obracať so žalobami na súdy, tak ako doteraz to robilo mesto. Úspešné v nich nebolo a aj námietka na Krajský úrad v Prešove voči stavebným povoleniam, ktoré vydal odbor životného prostredia OÚ v Stropkove, bola zamietnutá ako neopodstatnená.
Čo však ďalej? Mestu zostal zdroj tepla využívaný zhruba len na polovicu a hrozí, že Slovenská energetická agentúra, ktorá každoročne vydáva atest na prevádzku kotolní, na budúci rok pre nízku účinnosť stropkovskej kotolne K - 4 takýto atest už nemusí vydať.
"Zvažujeme možnosť krokov, aké urobil môj predchodca v energobloku E - 1, že sa zmení technológia výroby tepla a teplej úžitkovej vody na novú generáciu kotlov," poznamenal D. Čintala.
Išlo by o výmenu kotlov za takzvané kondenzačné kotly doplnené nízkotepelným kotlom. D. Čintala k tomu uviedol: "Je tam oveľa vyššia dosiahnuteľná prevádzková účinnosť a tým percenta strát, ktoré vzniknú v rozvodoch, by sme nahradili vyššou účinnosťou vo výrobní."
Výmena technológií si vyžiada investície okolo päť miliónov korún.
"Musí sa to urobiť, lebo ináč je zdroj neefektívny," dodal D. Čintala a pokračoval: "Tu je neefektívne to, že do lokálnych kotolní investovali prostriedky občania a teraz bude ešte aj Byhos. Pritom keby zainvestoval Byhos, nemuseli by investovať občania. Tak na to teraz doplatil občan a dopláca na to aj Byhos."
Podľa D. Čintalu do kotolne K - 4 sa muselo tak či tak investovať. Byhos si pre túto investíciu musí vybaviť preklenovací úver, ktorý by garantovalo mesto, pretože tepelné zariadenia sú jeho majetkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš